O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
Blog > Komentarze do wpisu
Kumkwaty - nowe liście, wygląd owoców.
Kumkwaty rozwijają pierwsze liście, a pod spodem świeżo upolowane w supermarkecie owoce kumkwatów. Poczekam aż jeszcze trochę dojrzeją, zanim wydobędę z nich pestki i je posadzę. Kumkwat w środku ma mało miąższu, a dużo nasion.

sobota, 20 czerwca 2009, tropicjungle
Tagi: cytrusy
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Rynn, *.236.spine.pl
2009/06/27 16:36:37
Śliczne maleństwa ;) tylko co ty zrobisz z taką masą kumkwatów?

Mnie ostatecznie wykiełkowały dwa. Natomiast wszystkie moje cytrusy - cytryny, grapefruity, mandarynki - bardzo szybko rozwijają się na początku, wypuszczają silne, zdrowe liście, natomiast później załapują jakiś hamulec. I tak dwa grapefruity które wyrosły już dość dawno temu, posiadające po kilkanaście liści, od jakiegoś czasu zupełnie nie wypuszczają nowych. Wiesz może, czym to może być spowodowane? Wydaje mi się, że słońca mają dość, stoją na południowo-zachodnim oknie..sadzone są, w większości, do ziemi do cytrusów. Podlewam je przegotowaną wodą, a raz na dwa tygodnie odżywką do cytrusów. Ale rosną powolutku, i nie wyciągają się w górę - listek przy listku raczej..Masz może jakąś radę? (:
-
2009/06/27 21:51:31
Jeśli moje cytrusy nie dostają przyrostów na wiosnę, znaczy to przeważnie, że nadszedł czas przesadzania. Korzenie zaczynają owijać doniczkę od wewnątrz, ziemia staje się wyjałowiona, a jej ph jest już zbyt wysokie (w ziemi o zasadowym odczynie składniki pokarmowe stają się dla cytrusa nieprzyswajalne), więc cytrus przestaje się rozwijać. Ale jeśli Twoje cytrusy nie mają za małej doniczki/za starej ziemi/zbyt zbitej ziemi (w celu odświeżenia i poprawienia drenażu można zdjąć górną warstwę ziemi - do poziomu korzeni i dosypać nowej), można pobudzić je do wzrostu przycinaniem. Po przycięciu pędów o 1/3, po 1-2 tygodniach cytrus z właściwymi warunkami hodowli zacznie wypuszczać nowe przyrosty. Jeśli tego nie zrobi, a wszystko wygląda, jakby było w porządku, należy go przesadzić do świeżej ziemi i/lub większej doniczki. :]

A co do kumkwatów, raczej wszystkie sobie zostawię, będę hodować po 3 w doniczce - kumkwaty podobno są jednymi z najszybciej owocujących cytrusów. ;] Kilka z nich mogę też użyć jako podkładek, gdy postanowię spróbować swoich sił na polu szczepień.
-
Gość: Rynn, *.236.spine.pl
2009/06/28 02:02:29
Hm, może to prawda z tą za małą doniczką... Cytryny ostatnio przesadziłam, i faktycznie jedna jakby ruszyła do góry. No a dla oszczędności miejsca (parapety duże nie są ;) ) sadzę pestki do maleńkich doniczek. Przesadzę niebawem, i jak się nie pojawią nowe liście to przytnę. Ale szkoda takie maleństwa ciąć, one raptem po 7-8 cm mają.

Słyszałam o tym szybkim owocowaniu kumkwatów, dlatego właśnie kupiłam owoce jak w sklepie dojrzałam (: zobaczymy co z tego będzie ; ] liczę na mojego grapefruita dwuzarodkowego ;D

Jeszcze o jedną rzecz miałam spytać - pisałaś, chyba przy opisywaniu szybszego owocowania, że można ukorzenić odcięty czubek, i ta ukorzeniona sadzonka będzie miała szybciej owoce. Mnie na owocach nie zależy, ale zawsze mi żal wyrzucać te czubki jak nadchodzi czas przycinania, więc ukorzeniam np. fikusy, a potem rozdaję ; ] wspominałaś, że będziesz próbować - udało się?
-
2009/06/28 15:18:56
Jeśli są to takie maleństwa, to raczej ich nie tnij, myślałam, że to jakieś większe okazy. ;] Jak rosną razem, to aby rosły w normalnej prędkości, trzeba przesadzić je do osobnych doniczek, bo takie laski cytrusowe rosną trochę wolniej - mają mniej przestrzeni na korzenie i przez duże zagęszczenie roślinek mniejszy dostęp do światła. Dla takiej siewki o wysokości 7-8 cm wystarczy doniczka o średnicy 8 cm, ciepło, dużo słońca i nieco podniesiona wilgotność powietrza.

Kumkwat w dobrych warunkach powinien zakwitnąć po 5-7 latach, ale w naszym klimacie ten czas może się nieco wydłużyć. Nieco znaczy tu parę lat, ale lepiej czekać 10 lat, niż ponad 25, jak w przypadku cytryny lub grapefruita. ;]

Ukorzenianie ścietego 'czubka' cytrusa nie udało się, bo byłam wtedy zaopatrzona tylko w ukorzeniach do zdrewniałych - powinien być do zielonych.
-
Gość: , *.ssp.dialog.net.pl
2011/02/06 17:01:31
moj kumkwat ma liscie jest dwu zarodkowy troche nad lisciami jest jakby maly konarek czy to kumkwat help
-
2011/04/06 21:32:01
Tylko po zdjęciu można ocenić ;)
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie