O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
Blog > Komentarze do wpisu
Baobab afrykański (baobab właściwy,
Adansonia digitata) - hodowla, uprawa.
Ze względu na dużą twardość osłonki nasion bardzo trudno spowodować, aby do środka dostała się woda budząca zarodek. W naturze osłonki nasion baobabu zmiękczane są przez kwasy żołądkowe roślinożerców, a następnie rozsiewane po sawannie. W hodowli domowej osłonki zmiękcza się przez wstępne moczenie nasion przez kilka minut w bardzo ciepłej wodzie, prawie gorącej. Następnie ściera się lekko osłonkę przy pomocy metalowego pilnika (papier ścierny tylko dla bardzo cierpliwych) lub nacina się osłonkę, tak aby nie uszkodzić wnętrza nasiona. Tak przygotowane nasiona umieszczamy w letniej wodzie na 2-3 dni i czekamy, aż napęcznieją. Gdy nasiona podwoją swój rozmiar, można posadzić je w mieszance torfu z piaskiem i drobnymi kamykami (w proporcji 2:1:1). Nasiona umieszcza się w ziemi na głębokości 2 cm, podlewa się obficie i ustawia się na maksymalnie nasłonecznionym stanowisku. Nie można dopuścić do przesuszenia ziemi podczas kiełkowania. Aby nasiona wykiełkowały, należy zapewnić im temperaturę 22-25°C. Siewkom należy zapewnić temperaturę powyżej 13°C, a także raczej suche, dobrze zdrenowane podłoże i dużą ilość światła. Jeśli przez 15 dni od posadzenia nie widać efektów, należy delikatnie rozgrzebać ziemię, aby sprawdzić stan nasiona. Jeśli nasiono napęczniało w ziemi lub zrobiło się miękkie, można je zostawić, bo albo niedługo wykiełkuje, albo zaczęło gnić. Jeśli nie zmieniło rozmiarów ani twardości od chwili posadzenia, należy wyjąć je i powtórzyć wszystkie czynności opisane w tym akapicie.

Gdy pierwsza para liści jest już rozwinięta i pojawia się ich druga para, można rozsadzić rośliny do osobnych doniczek. Potem można je przesadzać co 3-4 lata. Przy przesadzaniu można przycinać korzenie. Baobab jest wrażliwy na przelanie. Od nadmiaru wody żółkną, a następnie opadają liście. Jest zdecydowanie sucholubny. Baobaby znoszą temperaturę tylko od 0°C w górę, lecz nie zaleca się przetrzymywania ich w temperaturze niższej niż 5°C. Gdy baobab doświadczy tak niskiej dla niego temperatury (już od 10-13°C), może rozpocząć przygotowywanie się do pory suchej. Pora deszczowa w miarę wzrostu szerokości geograficznej ogranicza się do 2-3 miesięcy w okresie letnim, więc poza okresem letnim baobab może (lecz nie musi) przechodzić porę suchą. Aby wymusić przejście baobabu w porę suchą, należy zimą zapewnić mu temperaturę w okolicy 13°C. Przechodzenie przez baobab pory suchej nie jest konieczne do prawidłowego wzrostu. Podczas tej pory baobab zrzuca liście. W tym czasie należy zaprzestać podlewania. Po pewnym czasie, czasem po kilku miesiącach, baobab zaczyna wypuszczać nowe liście. Należy go wtedy przenieść do cieplejszego pomieszczenia i zacząć umiarkowanie podlewać.

Występuje na otwartych równinach i sawannach w tropikalnej i subtropikalnej Afryce. Baobab w naturze dorasta do 25 metrów wysokości, a pień do 10 metrów średnicy. Żyje do kilku tysięcy lat (wg różnych źródeł 2-5 tysięcy lat). W naturze baobab posiada liście od maja-czerwca do października, a zrzuca je w czasie pory suchej. W mniej radykalnych warunkach klimatycznych liście są zimnozielone, czyli zostają na drzewie przez cały rok. Kwitnie nocą od maja do sierpnia. Obupłciowe kwiaty są zapylane przez nietoperze. Potrafi regenerować korę bezpośrednio z odsłoniętego drewna. Pnie baobabów zawierają do 20% wody. Idealnie nadaje się na bonsai.
piątek, 12 czerwca 2009, tropicjungle
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Paul 305, *.nat.umts.dynamic.eranet.pl
2010/11/10 12:57:31
Przeczytałem uważnie to co napisałaś o baobabie.Ja poniosłem klęskę w uprawie tej rośliny lecz wiosną jeszcze raz zacznę od początku.Teraz to nie są warunki do kiełkowania nasion.Bardzo chcę mieć tą roślinę więc nie poddam się tylko będę walczył do końca. :-)
-
2011/04/06 21:41:15
Mi niestety też na razie jakoś specjalnie się nie powodzi, straciłam już 3 baobaby. ;D
-
Gość: kwiatusek, 195.117.86.*
2012/05/17 21:22:03
a mi jeden wykiełkował z 3 posianych nasionek :D :)))
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie