O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
Blog > Komentarze do wpisu
Araucaria araucana - uprawa, hodowla.
Araukaria chilijska (igława chilijska, Araucaria araucana, Araucaria imbricata, Monkey-puzzle) pochodzi z Andów (tereny Brazylii, Chile, Argentyny). W naturalnych warunkach rośnie na wysokości 800-1600 m nad poziomem morza, dorasta do 30-50 metrów i żyje ponad tysiąc lat. Igły o kształcie łusek mogą utrzymywać się na drzewie przez 10-15 lat. Araucarie są dwupienne (na osobnych roślinach pojawiają się szyszki męskie i żeńskie), wiatropylne. Tylko w żeńskich szyszkach powstają nasiona. Szyszki te są okrągłe (o średnicy 12-20 cm), jedna taka szyszka mieści około 200 nasion długości 3-5 cm. Pierwsze szyszki mogą pojawić się nawet dopiero po 40 latach, lecz rosną też na drzewach, które mają mniej niż 20 lat. Szyszki pojawiają się na wyższych gałęziach, potrzebują 2-3 lat, aby dojrzeć.

W klimacie umiarkowanym lepiej nie siać nasion Araucarii na dworze, chyba że mieszka się w cieplejszych regionach Europy. Świeże nasiona szybciej wschodzą. Przed wysiewem należy moczyć je w letniej wodzie przez 2-3 dni (można posłużyć się termosem do utrzymania temperatury wody). Ziemia powinna być dobrze zdrenowana, może więc składać się z torfu, piasku i drobnych kamyków/perlitu w proporcji 2:1:1. Na spodzie pojemnika powinna być dobra warstwa drenażowa złożona z większych kamyków na dole i nieco mniejszych nad nimi - te warstwy można przysypać 1-2 łyżkami żwiru, aby wypełnił przestrzeń między kamykami. Nasiona należy wysiewać płytko pod ziemią (0,5-1 cm) lub przysypywać/wbijać w ziemię szpiczasty koniec nasiona. System korzeniowy siewek jest bardzo delikatny, więc najlepiej siać nasiona pojedynczo w doniczkach, aby uniknąć rozsadzania młodych roślin przez pierwszy rok. Ziemia stale powinna być wilgotna. Temperatura nie powinna spadać poniżej 15°C. Kiełkowanie zajmuje 1-2 miesiące, lecz może wydłużać się nawet do 4 miesięcy, gdy temperatura jest zbyt niska.

Ukorzenianie Araucarii chilijskiej nie sprawia większych problemów. Ukorzeniać z ukorzeniaczem należy pędy połowicznie zdrewniałe, od maja do lipca, pobrane z pionowo rosnącego, głównego pnia drzewa. Pędy pobrane z bocznych (poprzecznie rosnących) gałęzi będą rosnąć na kształt leżących (płożących się) krzewów - nie będą rosnąć pionowo. Więcej o ukorzenianiu tutaj.

Należy uważać, aby nie przelać Araucarii na początku hodowli, lecz ziemię należy utrzymywać stale lekko wilgotną. Może rosnąć w półcieniu lub w pełnym słońcu. Nie lubi suchego powietrza i upałów, nie toleruje suchych gleb. Preferuje gleby głębokie, od lekkich po ciężkie, lecz muszą być dobrze zdrenowane. Przyrost nowych pędów następuje najczęściej od późnego Czerwca do Września. Araucarie zaleca się wysadzać do gruntu dopiero w 3-4 roku. Starsze okazy wytrzymują mrozy do −20°C. Należy przesadzać je tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, np. gdy bryła korzeniowa jest przerośnięta, gdy ziemia uległa wyjałowieniu lub jest nieodpowiednia. Araucarie są podatne na atak grzybów opieńków.
niedziela, 07 czerwca 2009, tropicjungle
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie