O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
Blog > Komentarze do wpisu
Sosna pinia (Pinus pinea, Stone Pine,
Umbrella Pine) - uprawa, hodowla.
Nasiona sosny pinii zawierają 60% tłuszczu, dlatego szybko jełczeją, więc należy sadzić w miarę świeże nasiona, aby mieć większą szansę na wykiełkowanie pinii. Nasiona sadzimy płytko (1-2 cm pod ziemią) w miesiącach wiosennych (gdy pomieszczenia nie muszą być już ogrzewane), do pojemników koniecznie posiadających otwory na spodzie, a także warstwę kamyków nad otworami, zapewniającą lepszy drenaż. Pinie lubią lekkie, kwasowe, raczej suche gleby (mieszanka torfu ze żwirem w proporcji 1:2 lub torfu, piasku i keramzytu/perlitu/drobnych kamyczków w proporcji 1:1:1). Wymagają skąpego podlewania, ziemia nie może być zbyt wilgotna (dla młodych roślin nie może być także przesuszona), w podstawce nie może stać woda, aby nie dopuścić do gnicia korzeni. Nie należy używać twardej wody, aby gleba nie stała się za mocno zasolona - duże zasolenie nie sprzyja pinii. Nie przykrywamy niczym pojemnika, trzymamy w ciepłym pomieszczeniu (15-20 st. C), na jasnym stanowisku. Poniżej 10 st. C nasiona pinii nie wykiełkują, ponieważ znajdują się w stanie spoczynku. Temperatura powyżej 25 st. C też jest niewskazana przy kiełkowaniu, ponieważ może je hamować. Kiełkują po 3-4 tygodniach.

Sosny po osiągnięciu 10 cm nie są już tak wrażliwe na przelanie. Młodych siewek nie wystawiamy na bezpośrednie słońce, lecz starszym okazom zapewniamy jak najwięcej światła, ponieważ niedoświetlone pinie bardzo spowalniają swój wzrost i obniża się ich odporność na szkodniki oraz choroby. Późną wiosną, latem i wczesną jesienią najlepiej jest trzymać pinie na dworze. Młode rośliny należy chronić przed najsłabszymi przymrozkami, kilkuletnie natomiast zniosą przymrozki do około -5 st. C. Należy stopniowo zwiększać rozmiar donicy, nie sadzimy młodych roślin od razu do dużych donic. Starsze okazy rosnące bezpośrednio w gruncie są niewrażliwe na długotrwałe susze. Naturalnie pinie rosną na wybrzeżach do wysokości 600 m n.p.m., na obszarach o łagodnych zimach i ciepłych, suchych latach. W okresach późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny sosny pinie należy przechowywać w jasnych pomieszczeniach, w których temperatura wynosi 0-15 st. C.

Osiąga wysokość do 25 m. Młodociane igły osiągają długość 2-4 cm, są koloru niebiesko-zielonego. W 4-5 roku u sosny pojawiają się igły właściwe, które osiągają długość 10-20 cm. Igły właściwe całkowicie zastępują igły młodociane u sosen w wieku około 10 lat. Sosna pinia jest jednopienna (na jednej roślinie występują kwiaty męskie i kwiaty żeńskie). Kwitnie od maja do czerwca. Zaczyna produkować szyszki od 6-10 roku. Aby przyspieszyć produkcję szyszek, w trzecim roku usuwa się wszystkie niżej położone gałęzie. Szyszki sosny pinii dojrzewają po 3-4 latach. Młode pinie nadają się na kształtowanie bonsai.
piątek, 08 maja 2009, tropicjungle
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Wóbel, 77.223.224.*
2010/01/13 22:26:29
Jak byłem małym dzieckiem to wysiałem z szyszki nasionko sosny pospolitej. Wyrosła dosyć szybko i ładnie na około 20cm po czy zeschła.
przypuszczam ze przyczyną była kranówa, nieodpowiednie grzyby do prowadzenia mikoryzy albo jedno i drugie na raz.
-
2010/01/17 14:01:38
Najczęściej przyczyną usychania sosen w domowej uprawie jest przelewanie ich, za mało zdrenowana ziemia (lub w ogóle nieodpowiednia ziemia), za suche powietrze... A sosna zwyczajna to typowy outdoor, co znaczy, że powinna być hodowana na zewnątrz, a nie w mieszkaniu. Dla sosny pinii wiadomo - na dworze Zimą jest za zimno...
-
Gość: Makrelka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/05/18 20:34:26
Hoduję swoją pinię z szyszki już ok 4-5 lat. To spora dziewczyna- ma ok 50 cm. Czy naprawdę nie ma możliwości by przeżyła w ziemi na dworze? Czy będę ją musiała wciąż podcinać?
-
2010/05/20 21:45:18
W naszym klimacie niestety trzymanie pinii przez cały rok na dworze nie jest możliwe. Mrozy dochodzą u nas do -20 st. C lub więcej, a o dorosłych piniach pisze się, że są w stanie znieść co najwyżej -5 st. C. Pinia w doniczce będzie miała ograniczone miejsce na korzenie i nigdy nawet nie dorówna wzrostem sosnom w gruncie, więc nie trzeba będzie jej aż tak przycinać, gdy już osiągnie maksymalny rozmiar dla sosny w donicy i nie będzie on wcale taki duży. Będzie można z niej zrobić ładne i spore bonsai.
-
Gość: Miśka, *.zdnet.com.pl
2010/06/01 22:39:54
Witam. Moje pinie mają prawie dwa lata i po 23 cm, jest to kolejna hodowla tych cudeniek. Poprzednie niestety padły :( Mam wątpliwości co do kwasowości podłoża. Wydawało mi się, że pinia jak inne sosny lubi środowisko kwaśne ale ostatnio wyczytałam, że odwrotnie, pinia nie lubi kwaśnego podłoża. I teraz nie wiem czy nawozić je nawozem do iglaków czy biohumusem. Do tej pory podlewałam biohumusem czasem podsypałam kilka granulek nawozu dla iglaków i rosły ładnie. Wiem też, że powinnam je wystawić na balkon ale mam obawy, poprzednie mi padły właśnie po letnim pobycie na balkonie. Pozdrawiam.
-
2010/06/15 17:46:19
Nie za sucho w gorące dni, nie za dużo bezpośredniego słońca dla takich małych sosen i powinno być dobrze. Lepiej aby stały osłonięte od wiatru i w półcieniu - wtedy nie stanie im się nic na balkonie. Lekko kwasowy odczyn gleby jest idealny dla pinii. Tak, jak nawoziłaś do tej pory jest ok. ;)

Na początku możesz wynosić je na balkon tylko za dnia, nocą trzymać ciągle w domu, a po tygodniu przyzwyczają się bardziej i będą mogły także nocować na balkonie. Trzeba uważać na przegrzanie, silne wiatry, grad, mocne ulewy, itp...
-
Gość: Ania, *.lublin.mm.pl
2010/07/15 14:59:13
czy możliwe jest żeby pinia w jakiejś dużej donicy doczekała się szyszek? jak to jest z tym obcinaniem gałęzi w 3cim roku?
-
Gość: airrj, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2013/04/19 21:21:27
Witam,
chciałbym się zapytać gdzie w Polsce można kupić taki nasiona do zasadzenia??
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie