O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
Blog > Komentarze do wpisu
Nawożenie roślin tropikalnych.
Czyli o nawożeniu różnych mniej popularnych gatunków tropikalnych, liściastych roślin owocowych hodowanych w warunkach domowych, takich jak liczi, mango, awokado, kiwi, granat, papaja, kaki i różne inne.

Nawożenie zaczynamy, gdy roślina zacznie wytwarzać liście właściwe lub, gdy podczas przesadzania zauważymy, że nasiono, z którego wykiełkowała roślina jest już wyschnięte i siewka przestała pobierać z niego składniki odżywcze. W miesiącach kwiecień-wrzesień stosować należy normalną dawkę wg instrukcji na opakowaniu (nie należy jej zwiększać, bo można w ten sposób doprowadzić do przenawożenia i obumarcia rośliny), październik-marzec - czterokrotnie mniejszą dawkę nawozu. Najlepsze dla roślin tropikalnych są płynne nawozy wieloskładnikowe uniwersalne do roślin ozdobnych/doniczkowych zawierające w składzie przewagę azotu, fosforu i potasu (nawozy NPK w proporcji około 2:1:2 dla liczi, 2:1:1 dla kawy i pozostałych). Jeśli podlewamy rośliny wodą z kranu, należy unikać większych zawartości wapnia w nawozach, ponieważ woda kranowa zawiera jego związków wystarczająco dużo. Do nawożenia kawy należy stosować nawozy całkowicie pozbawione wapnia. Najlepiej stosować nawozy organiczne lub organiczno-mineralne, a unikać nawozów sztucznych, które po dłuższym czasie stosowania zwiększają zasolenie gleby, co może szkodzić wrażliwym roślinom tropikalnym. Najbezpieczniejsze są nawozy w 100% organiczne, ponieważ przy ich stosowaniu nie ma możliwości zaszkodzenia roślinie. Rośliny osłabione lub chore należy nawozić tylko w pełni organicznymi nawozami (wg zaleceń na opakowaniu), ponieważ pomogą one wrócić roślinie do zdrowia. Nawozy nieorganiczne mogą tylko zaszkodzić osłabionym roślinom. Rośliny bardzo młode i stare nawozimy dawką co najmniej o połowę mniejszą od zalecanej. Rośliny po kupnie, przetransportowaniu w inne miejsce lub po przesadzeniu nie powinny być nawożone, dopóki się nie zaaklimatyzują w nowych warunkach, czyli przez 3-6 tygodni. Nigdy nie nawozimy suchego podłoża, ponieważ korzenie włośnikowe ulegną spaleniu. Jeśli rośliny tropikalne uprawiamy w bardzo żyznej glebie (z dużą zawartością torfu), nie potrzebują one zbyt intensywnego dokarmiania, więc dawki zalecane na opakowaniu można zmniejszyć o połowę. Gdy liście są gładkie (jak np u liczi), można zraszać je płynnym nawozem fosforowym po przesadzeniu i co roku we wrześniu, aby wesprzeć kwitnienie i owocowanie na wiosnę. Do liści owłosionych nigdy nie stosujemy nawozów dolistnych/opryskowych.

Objawy niedoboru najważniejszych pierwiastków w glebie:
- azot: zahamowanie wzrostu, żółknięcie liści;
- fosfor: zahamowanie wytwarzania związków kwiatowych, przebarwianie liści na kolor czerwonobrunatny;
- potas: obniżona odporność tkanek na choroby i szkodniki;
- magnez: żółknięcie liści (nerwy pozostają zielone);
- siarka: chloroza młodych liści (powstawanie jasnozielonych/żółtych plam na liściach, a w efekcie wyboistość blaszki i opadanie liści).

Objawy nadmiaru najważniejszych pierwiastków w glebie:
- azot: nadmierny rozrost, uwodnienie tkanki (miękkość liści), a w efekcie podatność na choroby;
- fosfor: zakłócona przemiana materii, upośledzony rozwój korzeni;
- potas: zaburzenie wzrostu, chloroza starszych liści;
- wapń: utrudniona lub zablokowana zdolność przyswajania żelaza, chloroza, żółknięcie liści (nerwy pozostają zielone);
- siarka: nadmierne zakwaszenie gleby, utrudniona lub zablokowana zdolność przyswajania wapnia.
sobota, 07 lutego 2009, tropicjungle
Tagi: nawożenie
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2012/12/30 13:58:53
Który nawóz z firmy Pokon w granulkach będzie najlepszy dla pomarańczy, liczi, kawy, mango, papai? Pokon dlatego bo jest tańszy. :)
-
Gość: Karolina, *.dynamic.chello.pl
2013/01/04 08:22:41
A humus z dżdżownic kalifornijskich też będzie dobry?
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie