O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
Blog > Komentarze do wpisu
Araukaria chilijska - próba ukorzenienia.
Czekałam na pojawienie się korzeni 7 miesięcy podczas ukorzeniania w wodzie. Niestety nic takiego nie nastąpiło, a urwane pędy zdążyły wytworzyć zdrewniałą końcówkę w miejscu oderwania od drzewa. Jednocześnie zrobiły się bardziej miękkie i w niedługim czasie prawdopodobnie nie nadawałyby się do niczego. Dlatego dziś postanowiłam je ukorzenić przez posadzenie do ziemi. Może mi się nie udać ze względu na trzymanie sadzonek przez ponad pół roku do połowy zanurzonych w wodzie, a także przez brak informacji na temat powodzenia prób ukorzeniania araukarii chilijskiej.

Z wyżej wymienionego powodu zastosowałam się do instrukcji ukorzeniania araukarii wyniosłej i innych trudnych w ukorzenianiu sadzonek pobranych z drzew iglastych (sosna, świerk czy jodła). Rozmnaża się je: a) araucarię z sadzonek wierzchołkowych (cięcie wykonuje się 3-4 cm pod nasadą gałęzi najwyżej położonego piętra) pobranych w grudniu lub styczniu, b) sosnę, świerk, jodłę z przyrostów z ostatniego roku, z górnych partii drzewa (pobiera się przyrosty długości 10-15 cm z tzw. piętką, czyli fragmentem drzewa z korą) pobranych od października do marca. Po uzyskaniu sadzonek obrywa się lub odkraja się ostrym nożem najniżej położone igły/łuski/część kory i pozostawia się sadzonki na 5-10h (araukarię) lub 1-2 dni (pozostałe), aby przeschły i by móc usunąć żywicę, która z nich wycieknie. Potem zanurza się całą końcówkę (2-3 cm) w ukorzeniaczu w proszku do zdrewniałych sadzonek iglastych i umieszcza w małych doniczkach wypełnionych wilgotną mieszanką torfu z piaskiem w proporcji 1:1. Ziemię mocno dociskamy do sadzonek. Nie podlewamy, wystarczy zraszanie ziemi i sadzonki 2 razy na tydzień. całość umieszczamy w szczelnym foliowym worku lub nakrywamy szczelnym plastikowym pojemnikiem, aby utrzymać dużą wilgotność powietrza wokół sadzonki. Wietrzymy po 1h parę razy w tygodniu, aby nie dopuścić do powstania pleśni. Stawiamy w półcieniu, utrzymujemy temperaturę 20-28ºC. Sadzonki araukarii powinny ukorzenić się po około miesiącu, innych drzew iglastych po 2-12 miesiącach. Gdy to nastąpi, możemy pozbyć się foliowego opakowania, przesadzić je do większych pojemników i trzymać w nieco niższej temperaturze, takiej jak 18-22ºC.

Dodane 26 marca 2009:
Jednak udało mi się odnaleźć parę informacji na temat ukorzeniania araukarii chilijskiej. Ukorzenianie jej podobno nie sprawia większych problemów. Ukorzeniać należy pędy połowicznie zdrewniałe, od maja do lipca, pobrane z pionowo rosnącego, głównego pnia drzewa. Pędy pobrane z bocznych (poprzecznie rosnących) gałęzi będą rosnąć na kształt leżących (płożących się) krzewów - nie będą rosnąć pionowo.
poniedziałek, 09 lutego 2009, tropicjungle
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: elzbieta5215, 92.8.227.*
2010/08/26 19:02:18
najlepszym sposobem na posiadanie drzewka jest posadzenie nasionek araukarii.
długo się czeka na sadzonkę ,ale w efekcie ma się drzewko(super).jestem w posiadaniu kilkunastu nasion.
-
2010/08/30 19:32:13
Próbowałam już z nasionami, niestety okazały się stare, myślę, że na razie powstrzymam się z zamawianiem nowych, ale życzę powodzenia z wysadzaniem ich.
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/09/17 22:52:44
mam pięć nasionek wsadzonych 2 dni temu zobaczę co z tego wyrośnie
-
Gość: kusik, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2012/08/04 14:22:25
moja ma już pół metra :D jest piękna :)))
-
Gość: Łukasz, *.direct-adsl.nl
2014/06/29 15:16:01
Kupiłem właśnie to drzewo ma pół metra i już mi się podoba :))
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie