O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
Blog > Komentarze do wpisu
Przechowywanie nasion roślin ciepłolubnych.
Przechowując nasiona musimy je chronić przed dwoma rzeczami: a) nadmierną utratą wilgoci i w konsekwencji wyschnięciem zarodków w nasionach, b) nadmierną temperaturą, która pobudza nasiona do kiełkowania. Przed utratą wilgoci może chronić woreczek foliowy z zatrzaskiem lub zwykła, cieńka, przezroczysta folia do pakowania żywności szczelnie owijająca nasiona. Tak zapakowane nasiona umieszczamy w lodówce, gdzie panuje temperatura od 0 do +6°C. W takich warunkach nasiona wchodzą w stan hibernacji i nadal posiadają zdolność kiełkowania po roku i dłużej. Do opakowania z nasionami dobrze jest przykleić karteczkę z informacją (lub opisać foliowe opakowanie markerem) o dacie rozpoczęcia przechowywania i nazwą rośliny, z której pochodzą nasiona, by potem nie mieć problemów z ich identyfikacją, szczególnie, gdy przechowujemy wiele rodzajów nasion.

Podczas zamykania nasion w foliowych woreczkach trzeba szczególną uwagę zwrócić na to, czy na nasionach nie ma resztek miąższu z owoców, czy nasiona są wystarczająco obeschnięte. Zamykanie nieoczyszczonych, nieosuszonych, wilgotnych, przesiąkniętych wodą nasion spowoduje pojawienie się pleśni na nasionach po zamknięciu ich. Jeśli nasiona miały w ciągu ostatniego dnia kontakt z wodą, najlepiej zostawić je na 24-48 godzin luźno rozmieszczone na chusteczkach higienicznych w temperaturze pokojowej. Woreczek, w którym chcemy umieścić nasiona, musi być suchy w środku.
poniedziałek, 10 listopada 2008, tropicjungle
Tagi: nasiona
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie