O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
Blog > Komentarze do wpisu
Miechunka peruwiańska (Physalis) - uprawa, hodowla.
Zwana też: physalis peruviana, miechunką jadalną, rodzynkiem brazylijskim, peruwiańską wiśnią, a po angielsku: cape gooseberry, goldenberry. Jest ona gatunkiem byliny z rodziny psiankowatych. Na zdjęciu poniżej widnieją jej nasiona (18 sztuk), które wysieję wiosną do doniczek trzymanych w ogrzewanym pomieszczeniu. Owoce, jak i nasiona, których jest bardzo dużo, są jadalne. Osiąga do 1,2 m wysokości, jest samopylna. Kwitnie 3-4 miesiące po wysianiu. Dobre warunki przyspieszają owocowanie. Miechunki uprawia się w naszym klimacie z rozsady. Znaczy to, że wysiewa się je w inspektach/szklarniach/na rozsadnikach na samym początku wiosny (pod koniec marca), aby zapewnić im wyższe temperatury do wzrostu. Gdy minie czas, w którym występują wiosenne przymrozki (do połowy maja), można wysadzać je do gruntu. Gdybyśmy wysiali je do gruntu od razu, zmarzłyby. Natomiast gdybyśmy wysiali je do gruntu po wiosennych przymrozkach, rośliny nie osiągnęłyby dojrzałości do zbioru owoców przed jesienią, czyli przed niższymi temperaturami i mniejszą ilością słońca, a plony, o ile w ogóle by nastąpiły, byłyby późne, mniej obfite i słabsze jakościowo. Do ziemi do rozsady należy dodawać niewielkie ilości składników rozluźniających jej strukturę i jednocześnie zapewniających poprawne stosunki wodno-powietrzne (piasek, żwir, perlit, keramzyt). Roślinom trzeba zapewnić dużo światła, kiełkują w temperaturze 16-22°C po 14-20 dniach, należy zraszać je co najmniej raz dziennie, przykrywać cały pojemnik folią lub plastikową osłoną, aby stworzyć młodym roślinom korzystny mikroklimat. Po przesadzeniu do gruntu roślinom będzie odpowiadać pełne słońce. Lubią, gdy jest im dość ciepło (lecz nie gorąco), nie tolerują mrozów (dlatego w miejscach, gdzie pojawia się mróz, są one hodowane jako jednoroczne, a w krajach występowania - wieloletnie). Potrzebują bardzo dużo wody w okresie, w którym dojrzewają owoce. Rosną dobrze w większości typów ziemi, nawet w ubogich w składniki organiczne glebach. Są podatne na wiele takich samych chorób i szkodników, jak pomidory. Nadają się też do hodowli doniczkowej w mieszkaniach.niedziela, 09 listopada 2008, tropicjungle
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Dawid, *.olsztyn.vectranet.pl
2009/07/06 11:20:24
Gdzie zdobyłaś te nasionka?Chciałbym też zasadzić sobie miechunki mają takie fajne owoce^^
-
2009/07/07 19:06:57
Były dostępne w Tesco, w Realu, w Piotrzse i Pawle, ogólnie dość często widziałam je w sklepach. ;]
-
Gość: Dawid, *.olsztyn.vectranet.pl
2009/07/07 20:42:18
Dziękuje za szybką odpowiedź poszukam ich na wiosnę^^ bo teraz pewnie nie znajdę:(
-
Gość: jedlica, *.net.pbthawe.eu
2009/12/01 19:40:56
U mnie miechunka rośnie na łące, w całej Polsce rośnie zdziczała
-
2009/12/03 22:49:21
Tak, tylko że te dzikie miechunki raczej nie nadają się do jedzenia...
-
2009/12/04 00:24:54
Choć z drugiej strony, po krótkich poszukiwaniach już wiem, że z tych dzikich miechunek o małych owocach można robić różne przetwory typu konfitury, napary, nalewki... W smaku pewnie nie dorównują wielkoowocowym odmianom, lecz lepsze to niż nic. ;)
-
Gość: Snake, *.master.pl
2011/05/16 23:22:52
Witam, w swojej uprawie posiadam Pepino. Ma już 1 m wysokości i nie chce się rozkrzewiać . Zwracam się do Ciebie o pomoc bo nie wiem co mam zrobic zeby roslina przestala rosnać w gore.Czy przyciac ?nie wiem jak te rośliny znosza przycinanie;/ To samo Tyczy się miechunki peruwiańskiej bo chcialem z niej zrobic rosline wieloletnia chodujac w domu..prosze o odpowiedz.
-
2012/04/16 18:56:48
Nie hoduję pepino, ale Wikipedia sugeruje, iż nie rośnie wyżej niż około 1m - chyba że w uprawie szklarniowej, wtedy dorasta do maksymalnie 2m.

Miechunkę można śmiało przycinać. Próbowałam hodować ją w domu przez cały rok, lecz zimą rosła dość słabo, wyciągnęła się i straciła dużo liści.
-
2014/07/07 00:11:36
Jest całkiem sporo gatunków i odmian miechunki. Jeśli kogoś zainteresowałą ta roślina ciut bardziej, zapraszam na zielonista.blogspot.com/2014/07/miechunka.html gdzie zawarłęm krótkie opisy najpopularniejszych w Polsce miechunek i podzieliłem się wrażeniami z ich uprawy w naszych krajowych warunkach;)
-
Gość: akaden, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2016/10/16 14:10:59
miechunka, a raczej odmiany Physalis. Ja widzę pod orzechem odmianę chyba podobną do północnoamerykańskiej(skąd w kraju pisze się o peruwiańskiej?), ciemniejszą. Rośnie bynajmniej nie z rozsady i ładnie.
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie