O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
Blog > Komentarze do wpisu
Lotos orzechodajny - uprawa, hodowla.
Inaczej: nurzykłąb orzechodajny (Nelumbo nucifera). Posiada grube kłącze płożące się w mule. Młode liście pływają po wodzie, a starsze wznoszą się nawet do 1,5 m nad jej powierzchnię razem z dużymi kwiatami. Kłącza, młode liście i owoce razem z nasionami są jadalne. Liście osiągają szerokość 30-90 cm. Lotos żyje w niezamarzających do dna wodach stojących. Nasiona są bardzo twarde, prawie w ogóle nie przepuszczają wody i posiadają zdolność kiełkowania nawet po wielu latach. Jeśli nasiono zostanie umieszczone w odpowiednim środowisku do wzrostu, może ono stale trwać w hibernacji przez wiele miesięcy zanim wykiełkuje. Tak duża odporność na kiełkowanie uznawana jest za cechę pomocną w przetrwaniu tego gatunku.

Jeden z końców nasiona posiada szpiczaste zakończenie - z tej strony nasiono wykiełkuje. Aby wywołać kiełkowanie, należy usunąć zewnętrzną, twardą skorupę nasiona z przeciwległego końca, na którym znajduje się małe wgłębienie. Można osiągnąć to przy pomocy papieru ściernego lub pilnika - trzeba zetrzeć skorupę na końcówce z wgłębieniem do miejsca, w którym pod ścieraną warstwą ukaże się cienka linia tworząca owal. Jeśli przeoczy się ten punkt i zetrze nasiono do ukazania się zarysu kremowego obszaru pod spodem, nasiono jeszcze jest użyteczne. Po starciu twardej powłoki nasiono należy umieścić w czystym pojemniku z wodą, której temperatura powinna stale wynosić 21-32°C. Chwilowe zmiany temperatury nie powinny zaszkodzić, lecz niższe temperatury opóźnią kiełkowanie i tempo wzrostu. Jeśli woda zabarwi się pod wpływem substancji w nasionach, należy ją wymienić i wyczyścić pojemnik. Po 1-2 dniach (czasem dłużej) nasiono pod wpływem wody napuchnie i wypłynie na jej powierzchnię. Kiełkowanie może nastąpić w następnych kilku dniach lub też tygodniach. W miarę wzrostu należy zwiększać wysokość pojemnika z wodą, a gdy pojawią się korzenie, na dnie zbiornika umieszczamy warstwę odpowiedniej ziemi, zwiększając jej ilość w miarę rozrostu korzeni, który można kontrolować przy przezroczystych pojemnikach.

Lotos rośnie dobrze w wodzie miękkiej i wodzie stojącej dłużej niż 20 dni, z dużą ilością garbników. Temperatura latem powinna być utrzymana do 30°C, zimą około 25°C. Do zakwitnięcia potrzebuje długiego dnia - 16h na dobę, temperatury około 30°C, minimum 40 cm słupa wody, bardzo żyznej wody i żyznego podłoża. Lotosy najlepiej sadzić w mieszaninie ziemi ogrodowej i gliny. Po zakwitnięciu roślinę można nawozić do ziemi pod korzeniami mieszanką nawozów sztucznych i naturalnych. Oświetlenie powinno być silne.


sobota, 22 listopada 2008, tropicjungle
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: u1991, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/11/13 03:03:16
Witam,

Widziałem często takie w stroikach i bukietach,
Nigdy z nasionem.
Można prosić o wskazóweczki gdzie można zdobyć taki z nasionkiem, albo samo nasionko
?
-
Gość: Paul 305, *.nat.umts.dynamic.eranet.pl
2011/02/08 09:55:13
Skąd pozyskać jego nasiona oryginalne i w miarę świeże?
-
Gość: head, *.sta.asta-net.com.pl
2011/04/05 16:37:48
Znam taki sklep w pile w którym były nasiona lotosu. Niedaleko a nawet przy nim pracuje mój tata jako ochroniarz.
-
Gość: Patrycja, *.adsl.inetia.pl
2011/11/27 14:01:38
Mam jedno pytanie, czy lotos nadaje się na hodowlę w akwarium? Myślę, że jeżeli trzymałabym go razem z rybkami, utworzyłby się ekosystem, kiedy to rybki odchodami użyźniłyby wodę i glebę. Ale myślę, że lepiej zapytać.
-
2012/04/16 18:05:15
Nie pamiętam nazwy sklepu gdzie kupiłam ten zeschnięty lotos, w każdym razie był to jakiś sklep z rzeczami do wystroju domu. Te nasiona na pewno nie były świeże, lecz nasiona lotosu bardzo długo zachowują zdolność do kiełkowania.

Patrycja, nie hoduję rybek, nie wiem czy lotos w akwarium to dobry pomysł. Akwarium na pewno musiałoby być duże. ;)
-
Gość: u1991, *.adsl.inetia.pl
2012/06/10 13:10:18
A w zbiorniku zewnętrznym wodnym do otrzymania klącz/nasion czasu starczy od końca przymrozków, gdy miałbym już kiełek ?
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie