O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
Blog > Komentarze do wpisu
Liczi - usychające końcówki liści.
Jest to największy problem pojawiający się podczas domowej hodowli liczi. Zaczyna się od usychania końcówek, następnie zaczynają schnąć całe liście, odpadać, aż w końcu pada cała roślina. Końcówki najstarszych liści u mojego liczi zaczęły usychać jakiś miesiąc temu, lecz były to tylko dwie minimalnie uschnięte końcówki. Gdy niecałe dwa tygodnie temu zorientowałam się, że jest ich więcej, postanowiłam zacząć przeciwdziałać, aby nie skończyło się to brązowieniem, zwijaniem się liści i usychaniem całej rośliny. A oto, co można zrobić:
- jeśli podlewało się rośliny wodą z kranu, należy natychmiast zacząć podlewać je uprzednio przegotowaną, ostudzoną i odstaną 1-2 dni wodą (lecz wtedy należy jednocześnie nawozić liczi, ponieważ woda przegotowana nie zawiera wiele związków odpowiedzialnych za poprawny wzrost) lub też niezanieczyszczoną deszczówką, wodą z czystej rzeki, studni, źródła lub destylowaną, ponieważ niektóre rośliny nie tolerują zbyt dużej twardości wody wodociągowej; można też podlewać mieszanką wody przegotowanej i wodociągowej w proporcji 1:1; innym wyjściem jest używanie specjalnych środków zakwaszających wodę;
- liczi najlepiej przesadzić do nowej gleby (kwaśna ziemia torfowa z niewielkim dodatkiem grubego piasku i perlitu, który poprawia strukturę gleby i wpływa dobrze na system korzeniowy), ponieważ w starej glebie osadziło się już za dużo twardych, szkodliwych związków z wody wodociągowej, a także stara gleba mogła być zbyt ciężka, zbita i za słabo przepuszczalna lub wyjałowiona;
- liczi wymaga dużej wilgotności powietrza (szczególnie w okresie spoczynku, gdy w pomieszczeniu panują wysokie temperatury - uśpiony system korzeniowy pobiera i rozprowadza minimalne ilości wody i składników odżywczych, a woda z liści w ciepłym i suchym powietrzu bardzo szybko odparowuje), więc należy zacząć spryskiwać je rodzajem wody wskazanym w pierwszym podpunkcie, najlepiej wieczorem i rano, gdy promienie słoneczne bezpośrednio nie padają na liście (aby się nie popaliły od kropel wody, na które pada ostre światło słoneczne); można też umieścić doniczkę z podstawką we większej podstawce, która zawsze będzie napełniona wodą zapewniającą większą wilgotność wokół rośliny;
- należy często wietrzyć pomieszczenie, w celu utrzymania większej wilgotności i świeżości powietrza (lecz zapobiegać przeciągom, szczególnie zimą), nie trzymać liczi kolo kaloryfera ani zaraz obok okna jesienią i zimą (powietrze w pobliżu włączonych grzejników jest bardziej suche, a obok otwartego okna liczi może się 'przeziębić', ponieważ wskutek chwilowej dużej różnicy temperatur w liściach mogą zajść zaburzenia w dostarczaniu składników odżywczych);
- liczi wymaga dużo światła, więc lepiej, aby stało w jasnych pomieszczeniach z rozproszonym światłem (opcje: jedno duże okno, okna z co najmniej dwóch stron pokoju, w okresie zimowym doświetlanie).
- nie należy za często przestawiać/obracać rośliny w czasie wzrostu (wiosna-lato), ponieważ przystosowanie się do nowych warunków oświetlenia zabiera jej dużo czasu.
Inne pomocne sugestie mile widziane w komentarzach.

Poniżej przedstawiam stan dolnych (najstarszych) liści po 1,5 rocznej hodowli. Jeszcze żaden z nich nie opadł wskutek usychania.
piątek, 26 września 2008, tropicjungle
Tagi: liczi
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Sigrid, *.nat0.sta.nsm.pl
2009/01/17 16:11:54
Właśnie przymierzam się do hodowli Liczi, dzięki za cenne rady i gratuluję wspaniałych okazów i fantastycznego bloga. Od razu dodaję go do ulubionych.
Jestem raczkującym hodowcą. Dotychczas udało mi się wyhodować tylko awokado, Liczi (mam nadzieję!) będzie następne, a później cytryna, kawa i jak się rozkręcę to może i karambola(?)
:)
-
2009/01/17 20:04:57
Więc życzę powodzenia w hodowli. Moje liczi ma już rok i jakoś żyje, więc tobie też się uda, jeśli zapewnisz mu odpowiednie warunki. ;]

Karamboli nie próbowałam siać, bo nie miałam dostępu do owoców. Jeśli widziałeś w jakimś sklepie polskim karambolę, napisz w jakim, chętnie z nią poeksperymentuję. :]
-
Gość: misiuniek, *.internetdsl.tpnet.pl
2009/01/28 15:41:23
witam choduje liczi juz ok 2 lat oczywiscie razem z moczeniem pestek:)
ma ok 20 cm i cztery liscie i piaty wyrasta.
mialem tez problem z usychajacymi koncowkami ale juz jest dobrze:)
mam tylko pytanie, co zrobic by drzewko rozrastalo sie na boki a nie pielo sie w gore z liscmi u szczytu.
pozdrawiam
-
2009/01/28 22:29:03
jeśli twoje liczi ma już 2 lata, a tylko 20 cm i 4 liście, to bardzo wolno wzrasta, co wskazuje na nieodpowiednie warunki hodowli. liczi ma naturalną zdolność do mocnego rozkrzewiania się, więc nie trzeba stosować żadnego przycinania. jeśli twoje liczi za bardzo wyciąga się w górę, znaczy to, że ma za mało rozproszonego światło (pnąc się w górę pojedyńczymi pędami "szuka" większych ilości światła), więc przestaw liczi w bardziej oświetlone miejsce, przesadź do większego pojemnika (bo może za mała doniczka powoduje taki wolny wzrost) i stosuj się do wskazówek we wpisie tropicjungle.blox.pl/2008/08/Liczi-chinskie-lychee-leetchee.html :]
-
Gość: Sigrid, *.nat0.sta.nsm.pl
2009/02/20 21:54:36
Witam ponownie,
Udało się, właśnie odkryłam kiełek w mojej doniczce z pestkami liczi. Na razie jeden (posadziłam 4 pestki), ale myślę, że to i tak bardzo dobry wynik zważywszy na porę roku i nie do końca dobre warunki, jakie mogę zapewnić moim roślinom (niestety małe mieszkanie, więc rośliny rosną w kuchni, a tam gaz, przeciągi i nienajlepsze światło).
Urosły mi "skrzydełka', zabieram się za hodowanie następnych roślin z mojej listy:) p.s. Jak gdzieś przyuważę karambolę, to na pewno dam znać.
-
2009/02/21 17:30:04
gratuluję kiełka i radzę przestawić liczi w jakieś lepiej oświetlone miejsce, jeśli w tej kuchni naprawdę są takie złe warunki. liczi do tego, aby zdrowo rosło wymaga przede wszystkim dużych ilości światła wpadającego do pomieszczenia z jak największej liczby stron. pozdrawiam i czekam na ewentualne informacje o karamboli. ;]
-
Gość: Miśka, *.zdnet.com.pl
2009/02/22 22:44:28
Witam, mam za sobą jedną nieudaną póbę(trzy drzewka padły) hodowli liczi i drugą, roczne drzewko, a własciwie trzy w jednym. Wyrastały nierównomiernie, więc sa wysokosci 15-20 cm. Stoją na parapecie pólnocno -zachodniego okna. Mają się całkiem dobrze, w tym roku zaczęły już wypuszczać młode listki. Do tej pory podlewałam je zwykłą kranówą i dzięki za cenne rady, zacznę podlewać wodą destylowaną. Mam jednak pytanko, jaki nawóz stsować, czy ogólnie dostępny uniwersalny, czy jakiś szczegłony? Pozdrawiam.
-
2009/02/23 16:44:38
Co do konkretnych nawozów, polecam uniwersalne, płynne organiczne, np Biohumus (100% organiczny, wiec na pewno nie zaszkodzi liczi) - bodajże 1 nakrętka na litr wody do podlewania. Polecam go też z tego względu, iż nadaje się do ratowania roślin (a liczi dość często zaczynają marnieć domowym hodowcom). Pozdrawiam. ;)
-
Gość: Mi?ka, *.zdnet.com.pl
2009/03/18 11:57:30
Dzięki bardzo za cenne rady, gdy zaczęłam stosować się do nich moje liczi odżyło i dumnie podnosi listki. Do wstawki doniczkowej, nalałam trochę wody na dno i na odwróconym podstawku postawiłam doniczkę z roślinami.Teraz liczi ma wilgotne powietrze i jest dokarmiane Biohumusem.Wszystkie trzy roslinki wypuściły młode listki, a ta, której końcówki zaczynaly brązowiec, wypuszcza rozgałęzienie:)). Ponieważ w jednej doniczce są trzy roślinki chciałabym je rozsadzić, ale boję się to zrobić, żeby ich nie uszkodzić. Pozdrawiam.
-
2009/03/19 20:21:15
Witam:) hoduję liczi od ok miesiąca, ma 15 cm wysokości i liście o długości 9 cm. Stoi sobie na akwarium więc mam nadzieję, że nie zabraknie mu wilgoci. podlewam ją mieszanką wody z kranu i wody przegotowanej. Niestety nie jestem w stanie zapewnić mu dużych ilości światła, czy to problem??? I jeszcze czy takie liczi wyhodowane z pestki będzie miało dobre owoce, czy może zdziczeje?
-
2009/03/20 16:03:28
Mi?ka, dobrze by było delikatnie rozsadzić roślinki (chyba, że mają wystarczająco dużą doniczkę). Gdy ziemia trochę przeschnie, można delikatnie wyjąc bryłę ziemi z doniczki i sprawdzić, czy korzenie ją przerosły - jeśli tak, można rozsadzić liczi. Przesadzamy też, gdy liczi jest w tej samej ziemi dłużej niż 1,5 - 2 lata, bo ziemia ta jałowieje z czasem, a korzenie rozrastają się za bardzo i należy je co 1,5 - 2 lata lekko przycinać.

gdanielch9, słabe światło to duży problem dla liczi w okresie wzrostu, czyli wiosną i latem, więc na ten czas lepiej postawić je w bardziej oświetlonym miejscu, aby zdrowo wzrastało, tym bardziej, jeśli chce się doczekać owoców. Jeśli liczi z pestki będzie miało zapewnione odpowiednie warunki, zaowocuje po iluś latach, lecz nie jestem w stanie powiedzieć, w ilu % cechy owoców będą odziedziczone po drzewie, z którego pochodzi owoc. ;]
-
2009/03/24 17:54:06
Dzięki za radę, ale powiedz mi jeszcze czy konieczne jest nawożenie liczi
-
2009/03/26 19:25:16
Liczi hodowane w doniczce, w domu raczej wymaga nawożenia do zdrowego wzrostu. Bez żadnych wspomagaczy będzie rosło, lecz wolniej, będzie słabsze, od niedoborów pewnych składników mogą pojawiać się problemy z liśćmi, a owocowanie bez nawożenia jest mało prawdopodobne.
-
2009/03/26 20:01:33
To powiedz mi jeszcze proszę, czym mam nawozić swoje liczi?
-
2009/03/27 19:27:44
Napisałeś, że hodujesz liczi od miesiąca, więc jeśli twoje liczi ma dopiero miesiąc, jest trochę za młode i na razie nie wymaga nawożenia (pobiera na razie potrzebne składniki z nasiona, z którego wyrosło i ze świeżej gleby). Nawożenie mógłbyś zacząć za ok. pół roku, ale wtedy nadejdzie zima i okres spoczynku, więc radzę zacząć nawozić dopiero na poczatku przyszłej wiosny (początek przyszłego kwietnia). :]
-
Gość: , *.ssp.dialog.net.pl
2009/04/21 08:21:32
niedawno byłem w palmiarni i tam rozmawiałem ze sprzedawcą roślin. Powiedział mi on, że liczi nie ma szans na rozwój, ponieważ potrzebuje jakiegoś rodzaju grzybów w glebie, więc będzie to cud jeżeli uda mi się to liczi wyhodować.
-
2009/04/21 10:36:21
nie słyszałam wcześniej o czymś takim, ale na pewno poszukam jakichś informacji na ten temat. moje liczi jak na razie rozwija się dobrze, liście przestały przysychać tak szybko, odkąd jest nawożone (a to, że stare liście kiedyś i tak opadną jest sprawą naturalną). myślę, że liczi pod dobrą opieką ma jak najbardziej szanse na rozwój, więc nie ma się co przejmować. ;)
-
Gość: Crusier, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/04/22 14:46:28
Na liściach mojego liczi pojawiły się czarne plamy! Więcej o tym tu: naszecytrusy.pl/forum/viewtopic.php?p=20851#20851 Proszę o pomoc!
-
2009/04/23 21:22:19
Jeśli podlewasz, gdy ziemia przeschnie z wierzchu - to dobrze, byle nie podlewać zbyt obficie (mała doniczka).

Trudno stwierdzić, od czego te plamy... Jeśli nie ma nieprawidłowości w hodowli, może to być jakaś choroba wywołana przez grzyby, więc na wszelki wypadek można zastosować często polecane środki grzybobójcze Bravo 500 SC lub Miedzian 50 WP.
-
Gość: Miśka, *.zdnet.com.pl
2009/04/30 22:51:35
Crusier, to mi wygląda trochę na atak ziemiórek. Miałam podobny problem przy moim poprzednim liczi.Liście maiły podobne plamy i liczi niestety padlo. Jesli zauważysz w pobliżu roślinki (zwłaszcza uciekajace po ziemi w doniczce) lub po potrząśnieciu jej, małe czarne muszki to na pewno to ziemiórki. Pozdrawim
-
Gość: , *.stk.vectranet.pl
2009/05/09 11:28:07
Nie zauważyłam żadnych popraw w uprawie mojego liczi ,a wręcz przeciwnie pojawiły się ciemnie kropki na środku liści i końcówki liści robią się coraz bardziej ciemnie.
Zmieniłam ziemie , spryskuje je codziennie ale to nic nie pomaga
-
Gość: kasja, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/05/11 20:39:46
dzis poszadzilam 4 pestki i mam takie pytanie, ile trzeba hodowac liczi aby wyrosły owoce?
-
2009/05/13 23:11:35
088156127097.stk.vectranet.pl: może twoje liczi ma nieodpowiednią temperaturę lub/i wilgotność powietrza, za mało słońca, zbyt słabo zdrenowaną ziemie i może zbyt często je podlewasz (co prowadziłoby do gnicia korzeni, a to mogłoby prowadzić do gnicia reszty rośliny - czarne plamy na lisciach), może stoi w kuchni, gdzie jest narażone na gaz i przeróżne opary, może stoi za blisko kaloryfera lub otwartego okna (różnica temperatur lub suche i gorące powietrze), może ma nieodpowiednią wielkość doniczki, może używasz za twardej wody.... możliwości jest naprawdę wiele i trudno stwiedzić, które dotyczą twojego liczi, nie znając szczegółów hodowli. Natomiast jeśli wszystkie wymagania co do warunków hodowli zostały spełnione i jednocześnie nie ma śladów po żadnych szkodnikach, można: a) spróbować oprysku na choroby wywołane przez grzyby (co może być powodem czarnych plam na srodku liści), b) czekać na pojawienie się młodych liści, które przy dobrych warunkach powinny rosnąć prawidłowo, bo niestety nie można liczyć na nagłą poprawę kondycji starych liści, bo kształtowały się one w gorszych warunkach, a jedynie na spowolnienie ich obumierania i na to, że opadną po roku lub kilku latach od chwili, w której się pojawiły.

kasja: liczi owocuje po 3-5 latach w zależności od jakości warunków - im lepsze tym szybciej, im gorsze tym bardziej czas może się wydłużyć.
-
Gość: Alek, *.209.38.193.getinternet.no
2009/05/30 04:50:33
moje liczi wykielkowalo tydzien temu ale jest strasznie czerwone to dobrze?
-
2009/05/30 16:39:35
to normalne, że jest na początku czerwone ;]
-
Gość: agatk_a agatk_a :-, 89.174.254.*
2009/06/30 11:49:41
Ja mam akwarium i przy wymianie wody nabieram jej w butelki na tygodniowy zapas do następnej wymiany (akwarium).Podlewam tą wodą wszystkie roślinki włązcnie z LICZI. Roślinkę mam już równo rok ma 38 cm i puszcza kolejne listki (w dwóch miejscach). Listki na końcówkach usychają mi od samego początku ale się tym nie przejmuje tym bardziej, że usychają wszystkim lub więkrzości więc to chyba normalne.
Ps. Liczi mi się strasznie rozrasta na boki i zabiera światło innym roślinom. Czy można przycinać LICZI?
-
2009/07/02 23:52:03
Oczywiście, że można przycinać, ale po przycinaniu liczi będzie rozkrzewiać się jeszcze bardziej (chyba że regularnie przycinane będą boczne odrosty, lecz nie stożek wzrostu - aby drzewo mogło rosnąć dalej w górę). Liczi naturalnie rozkrzewia się na boki, nie rośnie zbyt wysoko (do około 12 m), lecz korona rozrasta się znacznie wszerz, tak jak na przykładowych zdjęciach dorosłych drzew:
infobot.pl/r/1i1u
infobot.pl/r/1i1y
infobot.pl/r/1i1A
infobot.pl/r/1i1C
infobot.pl/r/1i1D
-
Gość: Marcin, *.efekt.net.pl
2009/08/06 17:19:16
Witam,
Na początku gratuluję bardzo udanego forum z ciekawymi poradami odnośnie uprawy liczi. Moje liczi mają ok roku, posadziłem 10 nasion z czego wzeszło 9 czyli ogólnie niezły wynik. Tak jak u większości, również u mnie liczi ma problemy z brązowiejącymi liśćmi, był taki moment że liczi nie miało liści w ogóle, ale na szczęście odbiło i puściło nowe liście. Również teraz moje liczi przechodzi okres krytyczny, gdyż dzisiaj je rozsadziłem (do tej pory wszystkie rosły w jednym pojemniku po śledziach:)) Jestem ciekawy czy roślinki sobie poradzą i czy się zadomowią w doniczkach. Wszystkie stoją na parapecie, na grzejniku powiesiłem własnej roboty nawilżacze powietrza:), podlewam je deszczówką z dodatkiem nawozu do roślin cytrusowych, czyli niby wszystko tak jak być powinno, ale liście nadal brązowieją... Za jakiś czas odpiszę czy moje liczi sobie poradziło z przeprowadzką:) Moje roślinki można zobaczyć na:
picasaweb.google.pl/piwosz.2005/LICZI#
-
2009/08/08 12:42:14
Gratuluję niezłej kolekcji, aż 9 sztuk! ;) Co do brązowienia końcówek, dużo osób pisze, że postępuje to aż tak bardzo, iż liczi często pozostaje w końcu łyse - i to w pierwszym roku. Natomiast moje liczi jeszcze nigdy nie było łyse. Co więcej, jeszcze ani jeden liść nie opadł od brązowienia, bo nawet najstarsze liście ciągle trzymają się w miarę dobrze, a liczi ma już 1,5 roku, więc wniosek jest taki, że DA SIĘ hodować liczi tak, aby zminimalizować brązowienie liści od końców.

Ja moje liczi przesadzałam chyba już 3 razy i zawsze znosiło to dobrze, więc twoje liczi pewnie szybko odbiją przy tak nagłej poprawie warunków. ;] A swoją drogą, musiały fajnie wyglądać wszystkie razem w jednym pojemniku po śledziach. ;) Pozdrawiam i czekam na dalsze wieści o liczi. :)
-
Gość: Marcin, *.efekt.net.pl
2009/08/11 17:05:49
Nie wiem czy dobrze robię ale te brązowiejące liście obcinam aby "odciążyć" trochę moje liczi, w sumie i tak te liście idą na stracenie więc po co mają zabierać substancje potrzebne zdrowym częściom rośliny, póki co nie zauważyłem aby ten sposób szkodził liczi. Aktualnie doniczki stoją na podwyższeniach w podstawkach a w nich znajduje się woda, co ma sprzyjać większej wilgotności wokół rośliny. A co do tego pojemnika po śledziach to było im bardzo ciasno w nim no i oczywiście wzajemnie się zagłuszały co po części tłumaczy niewielki wzrost mojego liczi:) Ale jest dobrze a mam nadzieję że będzie jeszcze lepiej. pozdrawiam
-
2009/08/15 19:29:00
Całych liści nie należy odcinać, bo w miejscach zielonych są zdrowe i ciągle odbywa się tam fotosynteza. Te liście są już ukształtowane, więc więcej dają całej roślinie niż zabierają, a na stracenie generalnie i tak pójdą wszystkie liście, bo prędzej czy później każdy z nich będzie musiał zostać zastąpiony nowymi... Do tego, na drzewkach liczi hodowanych w naszym klimacie niemal wszystkie liście w końcu zaczynają przysychac na końcach, a nie można przecież obciąć wszystkich liści... Można za to odcinać uschnięte części liści, ale zostawiając 1-2 mm uschnietego miejsca, bo gdyby przeciąć liść w miejscu zielonym, uszkodziłoby się go w tym miejscu, więc zdrowa część liścia byłaby jeszcze krótsza. A liście, z których już niewiele zostało i wyglądają, jakby miały niedługo odpaść, można usuwać w całości. Pozdrawiam. ;]
-
Gość: Marcin, *.efekt.net.pl
2009/08/17 19:25:37
Ok, dzięki za logiczne wyjaśnienie:), od dzisiaj zaprzestaję praktyk z odcinaniem liści i dam mojemu liczi trochę odetchnąć.
Pozdrawiam
-
Gość: damiank93, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/08/31 21:28:14
Posiadam liczi od 9 miesięcy. Ma ono 20cm i bardzo dużo liści. Nie jestem pewny na 100% czy to napewno liczi ponieważ razem z nim sadzilem cytryne? Liscie sa piekne i zdrowe maja jakies 50cm. Jeżeli to liczi to nawozić czymś??jezeli tak to czym??
-
2009/09/02 20:17:06
Liście liczi na początku są czerwone, potem stają się zielone, są węższe i dłuższe. Liście cytryny są od razu zielone i u młodych okazów są trochę mniejsze niż tu:
tropicjungle.blox.pl/2009/05/Rozkrzewianie-sie-cytryny.html
Chyba chodziło ci o 50 mm a nie cm. Prawdopodobnie masz cytrynę, a nawozi się ją specjalnymi nawozami do cytrusów lub nawozami uniwersalnymi, np. Biohumusem.

-
2009/11/01 13:39:16
Witam ponownie. Mam smutna wiadomość. Po 9 miesiącach życia moje liczi chyba zamierza odejść. Już wszystkie liście zaczynają brązowieć a niektóre już odpadły. Do tej pory stało na balkonie, teraz w nadziei na poprawę postawiłem je na akwarium i łudzę się jeszcze, że to coś da.
-
Gość: agaś, *.finemedia.pl
2009/11/04 14:35:22
Gratuluję uprawy ;-).Też od jakiegoś czasu sadzę różne rośliny z nasion.Teraz mam problem z liczi i proszę o radę.Niektóre z moich roślinek (mam 4) wypuszczają nowe liście, ale nie są one na początku czerwone tylko zielone, a potem się nie rozwijają i po pewnym czasie opadają.Nie wiem co mogę więcej dla nich zrobić, staram się przestrzegać wszystkich zasad...A szkoda, bo liście byłyby bardzo ładne (po dwie pary naraz)...
-
2009/11/13 23:08:48
gdanielch9, przykro mi z powodu liczi, ale na balkonie już we Wrześniu prawdopodobnie miało za zimno. Najlepiej trzymać liczi cały rok w domu na południowym stanowisku lub tylko na lato przenosić do szklarni. Temperatura nie powinna spadać poniżej 10stC. Aczkolwiek, jeśli przeżyło, daj znać. ;]

agaś, jeśli liście nie zwiją/skręcają się, nie brązowieją, nie mają żadnych objawów żerowania szkodników, powinnaś zastanowić się czy spełniasz podstawowe wymagania liczi, jak odpowiednie naświetlenie, wilgotność ziemi i powietrza, dobrze zdrenowana ziemia, nie starsza niż roczna (po około roku nadaje się do wymiany przez twardą wodę kranową, szybkie jałowienie, itp), nie za mała doniczka, brak nagłych zmiany warunków (jak np duży spadek temperatury, gdyby liczi stało tuż przy otwartym oknie) ani też liczi nie stoi tuż przy kaloryferze... Najlepiej byłoby jakbyś sprawdziła stan bryły korzeniowej wyjmując ją delikatnie z doniczki (przed następnym podlewaniem - łatwiej będzie ją wyjąć bez uszkodzeń i w całości). Jeśli jest przerośnięta lub ziemia jest zbyt twarda/zbita należy przesadzić liczi. Jeśli jest z nią wszystko w porządku, może też być tak, że liczi otrzymuje za małą porcję światła dziennie, aby móc "wykarmić" te młode liście... W końcu jest już prawie zima.
-
Gość: Roman, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/14 21:07:43
Witam czy można posadzić liczi z owocu. Jak to zrobić czy pestke trzeba wysuszyć czy świeżą posadzić do wody
-
Gość: , *.ujscie.net
2010/01/15 22:32:20
Z tego co czytałem to nalezy przed posadzeniem nasiona nalezy moczyc w cieplej wodzie (30 st. wystarczy) przez 24-48 godzin. Nasiono najlepiej sadzić poziomo około 2-3 cm pod ziemią
-
Gość: , 188.33.98.*
2010/02/06 10:51:14
Witam Was serdecznie. Mam 1.5 roczne liczi. Mam książkowy problem z liczi a mianowicie od ok. 2 miesięcy schną końcówki liści i miejscami obrzeża. Mimo to liczi nadal rośnie i wypuszcza nowe liście. Obok liczi stoi nawilżacz powietrza więc jest odpowiednia wilgoc, ziemia w doniczce to ziemia kwiatowa i piasek w proporcjach 2:1.
Podlewam je odstałą ok. 3 dni wodą kranową, mieszkam w Warszawie więc może nie jest ona najlepszej jakości. Na parapecie obok liczi stoją dwie 1.5 roczne palmy i też schną im końcówki liści. Zaóważyłem, że w doniczkach zaraz po podlaniu, gdy jeszcze jest woda to na jej powierzchni skaczą takie białe bardzo maleńkie robaczki. Jak mogę temu zaradzic?
-
2010/02/06 13:03:05
Białe robaczki to skoczkonogi - podskakują przy podlewaniu lub dmuchaniu na ziemię. Gdy jest ich mało nie stanowią zagrożenia, lecz gdy jest ich więcej, mogą podgryzać korzenie. Rozwijają się szybko w wilgotnej glebie, więc gdy się pojawiają w dużych ilościach, znaczy to, ze ziemia jest chronicznie zbyt mokra, a liczi nie lubi przemoczenia. Najlepiej zlikwidować je przez poczekanie aż ziemia dobrze przeschnie, a następnie obficie podlać roztworem Diazolu (1,12 ml na 1,5 l wody) lub Confidoru - wszelkie trucizny dostępne w sklepach ogrodniczych. Jeśli twoje liczi zimą ciągle rośnie, znaczy to, że ma prawdopodobnie dość jasno i dość wilgotne powietrze (skoro obok ma nawilżacz), więc problemem pozostaje woda. Woda kranowa ma pH 7,0 - 8,0, a liczi preferuje gleby o odczynie kwaśnym, czyli pH 5,0 - 6,5. Proponuję kupić papierki lakmusowe i sprawdzić twardość wody w kranie i twardość tej odstanej po 3 tygodniach. pH z pewnością będzie za wysokie, więc podlewać można wodą przegotowaną lub do wody kranowej dodawać płynu 'pH minus'. Moje liczi zimą odpoczywają - w listopadzie przestają rosnąć aż do lutego/marca. Temperaturę ciągle mają zapewnioną w miarę wysoką, jedynie nocami czasami spada w okolice 18 st.C. Wilgotność jest trochę mniejsza niż latem, średnio wynosi 45-50%, za to światła jest dużo mniej - i to z tego powodu moje liczi przechodzą w okres spoczynku na zimę. Końcówki i brzegi w tym okresie zwykle zaczynają intensywniej usychać. U najstarszego liczi niewiele, u młodych liczi - znacznie. Z pewnością jest to problem bardziej złożony - za mało kwaśna woda, za mała wilgotność, mało światła... Liczi w naturze rośnie w południowych wiecznie zielonych chińskich lasach, a tamtejszy klimat ZNACZNIE odbiega od warunków panujących w naszych pokojach...
-
2010/02/06 13:06:03
A w marcu proponuję przesadzić liczi - ziemię ma już pewnie bardzo zasoloną od wody kranowej, a to źle wpływa na pobieranie przez korzenie minerałów i mikroelementów. Do ziemi dobrze byłoby dodać perlit lub drobny keramzyt - w ten sposób gleba będzie lżejsza, bardziej 'przewiewna' - korzenie będą miały dość tlenu.
-
Gość: ibizaa, 83.238.76.*
2010/02/10 15:24:14
hej, ja posadzilam 4 pestki na poczatku stycznia tego roku do doniczki z różą doniczkowa, bo nie mialam gdzie;)/ No ale tydzien temu zauwazylam ze roslinka wykielkowala wkoncu, i poki co rosnie sobie ma takie jakby skrzydelka malenkie z lisci, ale co najsmieszniejsze... dzis zauwazylam ze po lewej i prawej stronie tego wyrosnietego tydzien temu liczi wyrosly kolejne 2 pędy... na poczatku myslalam ze sa to kolejne liczi z tych 4, ale po częsciowym odkopaniu okazalo sie ze wyrosly one z tego samego nasionka, takze doczekałam sie trojaczków :D. Doniczka sobie lezy na kaloryferze ale tylko na okolo 15 stopni jest odkrecony wiec nie ma goraco, a jeszcze mysle by nalac do podstawki wody by miala ta wilgotnosc powietrza ale nie wiem czy to dobry pomysl. No i tez kaloryfer jest kolo okna, wiec z tego co juz zdazylam poczytac tak być nie moze:/, no ale w marcu przesadze to liczi do nowej doniczki by nie roslo z ta różą i zmienie jej miejsce.A i tez od samego poczatku podlewam woda przegotowana, ale zaczne chyba podlewac woda z naturalnego źródełka bo taka posiadam, wiec taka bedzie chyba lepsza...:)
-
2010/02/10 16:28:33
Jeśli jest to czyste, naturalne ujęcie wody, bez zanieczyszczeń, powinno być doskonałe dla liczi. 3 siewki z jednego nasiona znaczą, że było to trójzarodkowe nasiono - w takim przypadku jedna z siewek może zacząć kwitnąć o połowę szybciej niż stałoby się to z siewką z nasiona jednozarodkowego. W podstawce nie może stać woda, korzenie zaczęłyby gnić. Jeśli doniczkę z liczi wstawisz do głębszej podstawki lub szczelnej osłonki na doniczki, a całość położysz na większą podstawkę, to w tą zewnętrzną możesz wlać wodę - będzie ona parować i utrzymywać większą wilgotność wokół liczi. Zamiast tego możesz też postawić liczi nad cieplejszym kaloryferem, ale wtedy pamiętać, aby zawsze rozwieszać mokry ręcznik na tym kaloryferze - powietrze będzie wtedy jednocześnie ciepłe i wilgotne.
-
Gość: wolfinq, 212.244.210.*
2010/12/04 12:44:58
witam!
Czy przed wsadzeniem nasiona do ziemi należny je w jakiś sposób moczyć w wodzie? (jak fasole do wykiełkowania)
Czy nasiona nadają się do sadzenia, od razu po usunięciu miazszu z owocu?
Z góry dzięki za odpowiedz
-
Gość: , *.dynamic.gprs.plus.pl
2010/12/12 19:31:41
Mam ten sam ptoblem ,moje liczi jest mniejsze od twojego ale u mnie choroba chyba zaszła dalej niż u ciebie.
Gratuluję ci pięknego okazu liczi.
-
Gość: nati natka, *.warszawa.vectranet.pl
2011/02/14 20:13:42
Witajcie.

Piszę z W-wy. Swoje liczi posadziłam bez wiedzy "jak". Posadziłam w ziemi uniwersalnej, pionowo, "oczkiem" do góry, przysypałam ziemią 0,5 cm.
Podlałam obficie i postawiłam w okolicach okna, na półce wysoko (ciepło).
Podlewałam i po 5 dniach zaczęło kiełkować. Wtedy postawiłam na parapecie.
Podlewam co 2 dni, odstaną wodą kranówką.

Ja jestem ciepłolubna, u mnie w pokoju jest około 25 stopni, może dlatego tak szybko zaczęło rosnąć. Ale wcale liczi nie moczyłam, jedyne co zrobiłam to natychmiast po zjedzeniu wsadziłam do ziemi.
Zasadziłam 9 pestek, aktualnie 2 przodują, reszta kiełkuje.

Może mam inną odmianę czy jak, ale moje liczi po 2 tygodniach ma 10 cm wysokości i jest w kolorze bordowym (listki, łodyga). Wygląda teraz jak litera "Y", ale ze środka zaczyna znowu coś wyrastać.

Jestem ciekawa jak to będzie. Muszę zamontować nawilżacz, bo tego u mnie nie ma, za to warunki atmosferyczne prawie idealne, zimą +25 stopni.
-
Gość: , *.ssp.dialog.net.pl
2011/03/20 15:58:59
mozna zwilzac spryskiwaczem ja mam liczi od poczatku lutego i dobrze rosnie
-
2011/03/24 11:31:45
tropicjungle.blox.pl/2008/08/Liczi-chinskie-lychee-leetchee.html - tutaj o moczeniu itp.

Liczi na początku może być czerwono-bordowe, potem zielenieje. ;) Liście zawsze na początku są czerwone.

Aby zminimalizować usychanie liście trzeba zapewnić młodym listkom jak najwięcej słońca. Gdy słońca mają mało, stają się słabe, rosną mniejsze, odcień zieleni jest słabszy i usychanie liści następuje o wiele szybciej.
-
Gość: Krzysiek, *.adsl.inetia.pl
2011/05/08 10:51:06
Witam. Mam problem z moim liczi. Mianowicie na zielonych lodygach pojawiaja sie dziwne naloty przypominajace skorupiaki? Sa niewielkie , brozowawe , suche i dosc latwo mozna je odczepic od lodyg. Tutaj zdjecie imageshack.us/photo/my-images/861/20110508169.jpg/ , jego jakosc jest slaba ale widac prznajmniej kontury tego o czym mowie. Zauwazylem takze ze liscie robia sie klejace gdy te "skorupiaki" atakuja moje liczi. Czy ktos pomoze rozwiazac moj problem? Pozdrawiam
-
2011/05/10 18:43:15
Na zdjęciu słabo widać te "skorupiaki", ale domyślam się, że są to tarczniki/miseczniki. Koniecznie i dokładnie oczyść z nich roślinę wacikami/szmatką ze słabym roztworem wody i płynu do mycia naczyń, zaopatrz się w tabletki Tarcznik do ziemi, stosuj je zgodnie z instrukcją. Dodatkowo możesz zrobić oprysk drzewku jakimś środkiem na tarczniki - kupisz w ogrodniczym.
-
Gość: Johnny, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/06/12 17:15:25
Witam! Moje liczi rośnie już od kilku miesięcy (od lutego) i całkiem fajnie się rozwija, ale niestety końcówki liści zaczęły usychać. Pomyślałem więc żeby przesadzić je do innej gleby. Czy któraś z tych gleb byłaby dobra? :
sadowniczy.pl/product-pol-25516-Ziemia-dla-roslin-kwasnolubnych-pH-3-5-4-5-20L.html
sochapoznan.pl/18,podloze-kwasne-kompletne-z-biohumusem-ph-4-0-4-5.html
Jeśli tak to która byłaby lepsza? Dodam też, że obecnie liczi rośnie w zwykłej glebie do kwiatów. Czy przy przesadzaniu należy korzenie otrząść całkowicie z gleby czy zostawić na nich trochę tej gleby? Pozdrawiam ;)
-
Gość: dzx, *.kielce.vectranet.pl
2011/06/20 08:24:48
mozna podlewac liczi nawozem do cytrusow ??
-
Gość: Precelek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/07/19 16:30:30
Mojemu liczi tylko wtedy nie usychają liscie gdy zraszam je obficie przynajmniej raz dziennie, niestety zapomniałam sobie parę razy i .. po lisciach :( wystarczy ze dwa - trzy dni nie zraszac :/ na szczescie kolejne jakie wyrastają już zraszam ciągle dwa razy dziennie i są piękne :)
-
Gość: Paweł 123, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/03/30 12:24:57
Czy można podlewać liczi wodą z torfowiska wysokiego (region podhala). Jeżeli tak, to w jakich proporcjach trzeba ją rozcieńczyć z wodą przegotowaną?
-
Gość: bf, *.magma-net.pl
2012/04/02 10:08:23
dlaczego mówicie o hodowli jakby to były swinie, albo barany?
-
Gość: Benny, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/04/06 17:21:29
Witam. Mi udało się wyhodować liczi. Prawie wszystkie pestki wzeszły. Od zimy niektóre mają już po 10-15 cm i po 2-4 liście jednak zaczęły brązowieć. Połowa całkowicie wyschła, a u reszty zaczęły brązowieć liście. Tylko jeden wygląda na zdrowego. Może jakieś rady dla początkującego hodowcy? :D Pozdrawiam
-
2012/04/16 13:45:00
Johnny, przy przesadzaniu najlepiej zostaw trochę gleby na korzeniach, nie rozbijaj za mocno bryły korzeniowej, co do ziemi to najlepiej taka z pH 5.5-6.5.

Co do nawozu do cytrusów, to raz na jakiś czas w małej ilości z pewnością nie zaszkodzi, ale stosowania z taką samą intensywnością i regularnością jak dla cytrusów nie polecam, lepiej do regularnego stosowania kupić jakiś naturalny, wieloskładnikowy uniwersalny nawóz.

Jeśli chodzi o wodę z torfowiska - najlepiej najpierw zbadać jej ph za pomocą jakiegoś zestawu do badania ph - wiele jest dostępnych w internecie. Wtedy można ją rozcieńczyć do osiągnięcia poziomu w okolicy 5-6. Podlewanie taką wodą jednak zawsze jest trochę ryzykowne - nigdy nie wiadomo czy nie dostaną się w ten sposób do ziemi jakieś szkodniki, larwy insektów...

Benny, ciężko coś powiedzieć nie wiedząc w jakich warunkach rosną liczi - w jakiej ziemi, na jakim stanowisku... Mogę jedynie poradzić przeczytać informacje tu zawarte i zrewidować swoje postępowanie z liczi. Życzę powodzenia. ;)
-
Gość: Saris, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/04/28 11:22:36
Moje liczi ma już kilka miesięcy i koło 12 cm wysokości.
Dziś zdarzył mi się straszny wypadek. Podczas przesadzania sporo korzeni pozostało wrośniętych w doniczke ;'(. Czy takie liczi ma szanse na przeżycie? Coś można zrobić?
-
2012/04/28 11:36:11
Jeśli chodzi o te najcieńsze korzenie na samym dole, obrastające otwory w doniczce - to nic się nie stało. Liczi jest odporne na "przycinanie" takich korzeni. ;) Gorzej, gdyby złamał się główny korzeń...
-
Gość: wiki, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2012/05/13 20:20:15
Witam,
Moje liczi ma już 1,5 roku i mam pytanie czy mogę je przesadzić do ziemi gruntowej na działce? czy przetrzyma zimę i jak je zabezpieczyć?
-
2012/05/14 16:43:50
Próbować zawsze można, lecz szanse są marne, musiałoby być w szklarni, w której zimą nie ma mrozów.
-
Gość: Azbest, *.silesialan.eu
2012/06/04 18:49:20
Ja mam pytanie bo mojemu liczi zaczynają schnąć listki znaczy robią się brązowawe w niektórych miejscach ale wypuszcza ono bardzo dużo nowych listków ale nie może ich utrzymać przesadziłem je dzisiaj do większej doniczki z ziemią torfową czy to rozwiąże moje problemy ? Ono ma już 2,5 roku i nie chce aby uschło
-
Gość: , *.xdsl.centertel.pl
2012/06/19 15:06:46
chciała bym przesadzić liczi bo w doniczce wykiełkowały mi dwa nasiona, wydaje mi sie że są one za blisko a doniczka jest dość mała. ma juz jakieś 25 cm i wypuszcza nowe liście i nie chciała bym zaszkodzić roślinie jak i kiedy najlepiej ją przesadzić?
-
Gość: LUKy, 80.50.231.*
2012/08/21 23:25:00
Witam Moje liczi ma około roku. ma 15 listków , 2 mi już odpadły większość ma końcówki brązowe czyli umiera. Posadziłem je tak jakoś przypadkiem ;) zjadłem liczi pestke wsadziłem w doniczkę z youką no i wyrosło ;) Chciałbym aby sobie dalej rosło ale nie wiem co dokładnie zrobic.???
-
Gość: Gość, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/10/26 21:31:18
Moje liczi ma jakiś rok i złapała go choroba.Kupiłem nawóz(100% organiczny) co ile mam go tym podlewać ??
-
Gość: , *.sin.nokia.net
2013/01/29 16:54:52
gdzie zdobyc sadzonke luczi
-
Gość: RafalGT, *.play-internet.pl
2013/04/08 01:10:41
Kup owoc i po prostu pestkę zamocz w wodzie a później do ziemi :)

Tak ja zasadziłem swoje ma juz ponad rok i prezentuje sie w miarę ok :) Ja podlewam swoje liczi wodą mineralną/źródlana/Kranówą Liście spryskuje wyłącznie źródlana i raz na miesiąc przecieram je jasnym piwem . A prezentuje się tak :) :

http://imageshack.us/a/img23/7745/01042013569.jpg
-
Gość: sergi, *.limes.com.pl
2013/06/23 14:37:57
Dzień dobry,
moje liczi z pestki ma 30 cm, jakiś czas temu liście zaczęły mu brązowieć i opadać, w tej chwili już jest okej, górne liście są zdrowe. Ale te niżej mają brązowe plamy, niektóre w 1/3 są suche, czy dobrym pomysłem jest poucinanie ich? Jeśli tak to jak to zrobić, wiem że w przypadku cytrusów to jest 0,5 cm nad oczkiem, ciąć na skos, u liczi tak samo postępować? Na samym dole pnia w ogóle nie ma liści, tylko są 3 jedno centymetrowe gałązki, czy przycinając je mogę liczyć że coś tam jeszcze wyrośnie?
Dziękuje za odpowiedź.
-
Gość: , *.internetdsl.tpnet.pl
2014/03/15 19:54:18
Ja nie mam liczi. Z owoców wyjąłęm 4 pestki i niewiem jak je siać.
-
Gość: , *.internetdsl.tpnet.pl
2014/03/15 19:55:03
Halo czy ktoś jest ????
-
Gość: neroh, *.play-internet.pl
2015/03/25 21:47:30
A my posadziliśmy liczi eksperymentalnie od niechcenia :) dostało ciepłą posadkę w doniczce po "zużytej" bazylii z Biedronki :) ma niecały miesiąc i już 7 cm wysokości i 6 liści :O pozostałe dwa nasiona też już puszczają pędy (jeden ma 1,5cm i dwa liście a drugi 1cm i dwa liście) nie moczyliśmy nasion i nie odprawialiśmy szamańskiego tańca deszczu a jednak żyje :) więc życzymy powodzenia wszystkim hodowcom.
Aha moja żona powiedziała, że trzeba z roślinami rozmawiać, więc powiedziałem "rośnij chu...u" i rośnie :P
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie