O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
Blog > Komentarze do wpisu
Bylina Carica papaya - uprawa, hodowla.
Nasiona papai zawierają składniki, które mają silne działanie poronne, dlatego często uchodzą za niejadalne, lecz w istocie nie są trujące. Żywotność nasion dochodzi nawet do 3 lat. Nasiona, jeśli były przez jakiś czas przechowywane, przed wysiewem należy moczyć w letniej wodzie przez ok. 24 godziny lub sadzić od razu świeże nasiona. Wysiewamy na głębokość około 0,5 cm. Nasiona najlepiej wysiać wiosną w temp. min. 24°C ustawiając doniczkę w mocno nasłonecznionym miejscu. Nasiona kiełkują po 3-5 tyg. w zależności od stopnia dojrzałości owocu, z którego pochodzą i warunków, w jakich kiełkują oraz warunków, w jakich były przechowywane. W naturalnym środowisku kiełkują już po 10-15 dniach. dobrze przechowywane nasiona będą posiadać zdolność kiełkowania nawet po 3 latach.

Roślina ta lubi ciepło i dużą wilgotność powietrza. Zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 16°C. Papaja nie powinna stać w ostrym słońcu, ale owoce dojrzeją tylko w takich właśnie warunkach. Podłoże powinno być przepuszczalne, dobrze zdrenowane. Podlewać należy obficie, ale nie dopuszczać, by gleba była przesiąknięta wodą. Do podlewania i zraszania używać mieszanki wody przegotowanej i kranowej w proporcji 1:1, ponieważ sama woda kranowa może być zbyt twarda. Można także stosować specjalne środki zbijające wysokie pH wody kranowej. Nawozić w celu uzupełnienia braków składników niezbędnych do wzrostu. W okresie wzrostu wskazane jest nawożenie płynnymi nawozami, najlepiej organicznymi. Papaję należy przesadzać co 2-3 lata. Preferuje gleby bogate w substancje organiczne. Toleruje pH w granicach 5,5-6,7.

Jest to bylina o drzewiastym pokroju. Papaja jest dwupienna (rozdzielnopłciowa - kwiaty żeńskie i męskie występują na osobnych roślinach). Drobne kwiaty męskie tworzą grona, żeńskie są większe oraz wyrastają po 3. Jeśli liczy się na owoce, najlepiej wysiać co najmniej kilka nasion, by zwiększyć swoje szanse na rośliny obu płci, by potem ręcznie zapylać kwiaty przy pomocy np.: pędzelka. W naturalnych warunkach owocują nawet po 10 miesiącach. W warunkach domowych (gdy są sprzyjające roślinie) owocowanie jest możliwe po 1-2 latach. Młode papaje rosną dość szybko. W naturalnym środowisku, w pierwszym roku dorastają nawet do 2-3 m, ogólnie mogą osiągać nawet 10 m wysokości. W domowych warunkach osiągają nieco mniejsze rozmiary.
piątek, 26 września 2008, tropicjungle
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: lubięto, *.zax.pl
2012/06/30 10:32:00
nasionka przywiezione pół roku temu z Brazylii wreszcie zakiełkowały. na dzień dzisiejszy mają ok.3cm wraz z korzeniem. czy ktoś może poradzić mi kiedy je przesadzić i w jakich warunkach trzymać. pozdrawiam ALOHA!
-
Gość: , *.adsl.inetia.pl
2012/08/23 16:12:52
Mama papaje i niemwim czy to jest papaja prosze pomocy
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie