O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
Blog > Komentarze do wpisu
Awokado (Persea Scheffer) - uprawa, hodowla.
Rozmnażanie z pestki:
1. Wbić w dolną część pestki (grubszą i zaokrągloną) poziomo 3 wykałaczki tak, aby wykałaczki opierały się o brzegi naczynia z wodą, a około 1/3 pestki była zanurzona w wodzie, naczynie postawić w mocno nasłonecznionym miejscu, kiełkowanie powinno zacząć się po ok 2-6 tygodniach. Kiedy korzenie sięgną dna pojemnika, nasiono trzeba posadzić do mieszanki piasku z torfem (w proporcji 1:2) tak, aby szpiczasta góra (1/3 pestki) wystawała nad ziemię.
2. Nasiona mogą też zostać posadzone bezpośrednio do ziemi. Używa się do tego dużej doniczki o średnicy około 15-25 cm. Nasiono wkłada się do mieszanki piasku z torfem (w proporcji 1:2), tak, aby wstawał szpiczasty koniec na 1/3 nasiona. Stawia je się w dobrze nasłonecznionym miejscu i podlewa obficie po każdorazowym przesuszeniu wierzchniej warstwy ziemi. Kiełkuje po 4-6 tygodniach.

Awokado potrzebuje żyznej gleby. Większość odmian awokado toleruje pH w granicach 6-8 i rośnie najlepiej w ziemi o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Potrzebuje też dobrze oświetlonego stanowiska, ale nie przypalającego liście, mocnego słońca w samo południe. Powinniśmy pozwalać awokado przechodzić zimą okres spoczynku, więc temperatura nie powinna być zbyt wysoka, a powietrze za suche. Wiosną i latem wymaga niezbyt obfitego podlewania (tak, aby podłoże stale było lekko wilgotne, lecz nie przemoczone - od nagannego przelewania często usychają końcówki liści). We września dobrze jest ograniczyć podlewanie i zapewnić temperaturę w okolicach 15°C. Na przełomie lutego i marca należy stopniowo podlewać coraz więcej, a także podnieść nieco temperaturę w pomieszczeniu z awokado. Jeśli liście zaczynają usychać albo żółknąć, najpewniej awokado zostało przelane lub od długiego podlewania wodociągową wodą gleba uległa znacznemu zasoleniu, przez co składniki pokarmowe nie mogą być dobrze przyswajane przez korzenie. W wypadku przelania należy na 3-4 dni zaprzestać podlewania, aby ziemia uległa przesuszeniu. Gdy liście żółkną między nerwami, awokado należy przesadzić do świeżej ziemi o niższym pH. Roślina ta wytrzyma temperaturę do 7°C, ale zaowocuje tylko utrzymywana w 21-24°C (poza zimą) z jednoczesną dużą wilgotnością powietrza. Awokado dość łatwo się rozkrzewia, trzeba obciąć stożek wzrostu, gdy roślina osiągnie wymaganą wysokość, a zacznie się rozkrzewiać. Można regularnie przycinać dłuższe, w pełni rozwinięte gałązki o 1/3 długości, aby roślina była bardziej zwarta. Każde kolejne przycinanie pędów powinno prowadzić do miniaturyzacji liści. Można to wykorzystać do wyhodowania bonsai. Liści awokado nie należy spryskiwać twardą, wodociągową wodą, ponieważ woda taka pozostawia na liściach biały osad, który jest miejscem rozwoju bakterii i grzybów. Awokado posiada dużo drobnych włosków na liściach, więc wyczyszczenie takiego osadu może nie być możliwe. Jeśli nie mamy dostępu do niezanieczyszczonej deszczówki o obojętnym lub lekko kwaśnym pH, lepiej nie zraszać liści awokado lub robić to rzadko i tylko przegotowaną wodą.

Awokado jest samopylne. W zależności od zapewnionych warunków awokado zakwitnie i zaowocuje po 4-6 latach i będzie owocować co najmniej przez 50 lat. Okres dojrzewania owoców jest dość długi - przeważnie trwa 6-8 miesięcy. Awokado jest drzewem wiecznie zielonym, długowiecznym (żyje ponad 100 lat). Dorasta do 20 m wysokości.
niedziela, 10 sierpnia 2008, tropicjungle
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Dawid, *.olsztyn.vectranet.pl
2009/07/25 18:23:28
Nie wiemco robię źle pestka ciągle pleśnieje, pomóż!
-
2009/07/25 21:01:39
Jeśli pestka pleśnieje, następną zakop do 2/3 wysokości w mieszance ziemi torfowej lub uniwersalnej z piaskiem w proporcji 1:1, a czubek petki przysyp cieńką warstwą samego piaskiu. Piasek można przedem zalać wrząca wodą, choć nie jest to konieczne, i tak jest dość sterylny, aby nie dawać pożywki dla pleśni. Dodatkowo przed posadzeniem można zdjąć z nasiona cieńką, brązową skórkę, aby jeszcze bardziej zmniejszyć możliwość wystąpienia pleśni..
-
2009/07/25 21:03:57
Może też za dużo podlewasz lub nie wietrzysz doniczki, jeśli jest pod folią...
-
2009/10/25 18:53:54
Moje awokado jest juz spore ma ok pol metra duze liscie ale cieka lodyge. Liscie wyrastaja mu na lodydze na wysokosci 20 cm. takze wyglada bardziej jak palma. chcialabym zeby sie rozroslo na boki nie wiem za bardzo jak to zrobic a nie chce zeby zwiedlo. czy ktos moze mi doradzic?
-
2009/10/26 15:38:50
Aby się rozkrzewiło, należy skrócić je o około 1/3 i postawić na bardzo słonecznym stanowisku oddalonym od grzejników, przy tym zapewniając wystarczająco dużą donicę i świeżą, bogatą w składniki odżywcze ziemię, a także temperaturę 21-24°C, lecz to wszystko dopiero Wiosną (najlepiej w Marcu). W tej chwili awokado powinno mieć zapewnione ok. 15°C i ograniczone podlewanie, ponieważ nadchodzi Zima, okres bardzo ograniczonej dziennej ilości światła, a w takich warunkach nie ma co liczyć na rozkrzewianie się czegokolwiek... Chyba, że zastosuje się sztuczne doświetlanie rośliny, wtedy można zastosować wskazówki na Wiosnę, które podałam na początku. :]
-
Gość: Kasiula, *.chello.pl
2009/11/03 19:19:55
moje awokado hoduje juz ponad rok. wszystko bylo wporzadku poki nie wyjechalam. gdy wrocilam zauwazylam ze koncowki lisci zaczely schnac a na podlozu zaczęła się pojawiać pleśń. czy ta pleśń mogła spowodować schnięcie liści? co powinnam teraz zrobić?
-
2009/11/13 23:16:03
Oczywiście przesadzić roślinę. Schnięcie liści może być spowodowane chorobą korzeni, ale bardziej prawdopodobne jest to, że to resztki pestki zaczęły gnić i pleśnieć. Należy je usunąć, wypłukać korzenie pod letnią wodą, dobrze wymyć lub nawet wyparzyć doniczkę i użyć nowej, dobrze przepuszczalnej ziemi. Wszystko mogło się zacząć od przelania, im wilgotniej tym wszelka organiczna materia w ziemi jest bardziej podatna na gnicie i pleśnienie, a liście usychają od zbyt dużej wilgotności ziemi jak i od za suchego i gorącego powietrza...
-
Gość: janusz, *.bemowonet.pl
2010/03/01 12:22:19
Czemu nie powinno sie drzewka zraszac? Moje awokado ma 1 rok i 70 cm. Wkrótce je przesadze. Do jakiego podloza najlepiej? Czy korzystne bedzie dosypanie keramzytu albo czegos innego?
-
2010/03/02 18:19:09
Przeważnie do spryskiwania używamy zwykłej wody kranowej, a jej pH wynosi 7-8. Spryskując taką wodą liście, powodujemy powstawanie białego osadu na liściach, co z kolei powoduje różne choroby grzybowe, itp. Z gładkimi, skórzastymi liśćmi jest o tyle dobrze, że co jakiś czas można je przecierać bawełnianą szmatką i czyścić z tego osadu. Liście awokado są natomiast pokryte włoskami, dlatego też czyszczenie ich byłoby raczej ciężkie do zrealizowania bez uszkodzenia tych włosków. Rozwiązaniem jest albo całkowity brak zraszania liści, albo robienie tego bardziej miękką wodą - można sprawdzić pH deszczówki i używać jej, jeśli będzie wynosiło około 6-7 i oczywiście, jeśli rejon, w którym się mieszka, jest raczej oddalony od większych miast (zanieczyszczenia).

Przesadzać najlepiej standardowo do mieszanki torfu z piaskiem (2:1), keramzyt i/lub perlit w tej mieszance jest jak najbardziej wskazany (np po niewielkiej garści każdego). Na dno doniczki dobrze byłoby wysypać grubszą warstwę keramzytu.
-
Gość: mmizer, *.retsat1.com.pl
2010/04/05 21:48:07
dzień dobry wszystkim od dwóch miesięcy mam posadzone avocado do doniczki osiągnęło już około 20 cm wysokości obecnie ma cztery listki i nadal ładnie rośnie chciałabym po jakimś czasie posadzi roślinkę na działce tylko nie wiem kiedy i w jakich warunkach działkę mam bardzo nasłonecznioną tylko pod płotem z jednej strony jest cień proszę o radę
-
2010/04/05 22:36:18
Awokado nie jest mrozoodporne, nie należy narażać tej rośliny na temperatury niższe od 0stC, a dorosłe okazy mogą przeżyć (lecz doznają uszkodzeń) minimalną temperaturę około -4:-6stC. Można spróbować w szklarni, w której temperatura nie spada niżej.
-
Gość: mmizer, *.retsat1.com.pl
2010/04/06 21:09:29
dziękuję za poradę pozdrawiam
-
Gość: Nata, *.tktelekom.pl
2010/04/10 18:24:15
Moje awokado ma kilka lat i nie kwitnie. Co trzeba zrobić by zakwitło?
-
2010/04/15 12:49:34
W domowych warunkach kilka lat nie wystarczy, trzeba liczyć się z wydłużeniem tego czasu 2-3 razy. Aby przyspieszyć kwitnienie, należy zapewniać awokado jak najlepsze warunki. Im bardziej zbliżone do naturalnych - tym szybciej zakwitnie.
-
Gość: osa, *.wroclaw.mm.pl
2010/05/07 18:38:13
Moje awokado (ma 2 lata) w zimie zgubilo wszystkie liscie (liscie czarnialy i odpadaly), zostaly mu 3 lodygi. jakies 2 m-ce temu wystawilam go na balkon (chcialam go wyrzucic). zagladam dzis do niego i wydaje mi sie ze ma zawiązki lodyg (chyba) w miejscu gdzie wyrastaly wczesniej liscie. bedzie cos z niego?
-
2010/05/20 21:56:05
Jeśli nie zmarzło, nie zostało przesuszone ani przelane, łodygi są ciągle zielone, to powinno odbić. ;)
-
Gość: Nomad, 82.177.95.*
2010/06/11 22:31:09
Witam!
W styczniu tego roku zakupiłem sobie owoc avokado, sądziłem, że jest słodkie.
Nie było. Na dodatek było całkowicie niedojrzałe, lecz pestka była juz pęknięta i brązowa, więc dałem ją do szklanki z wodą.
Jakis miesiąc temu pojawił się korzeń, zauważyłem go jak miał juz z 4 cm, po czym na drugi dzień moja mama przez przypadek go ułamała. Całkowicie.
Wkurzyłem się, już miałem wyrzucac, ale myśle sobie, a tam wsadze do ziemi może coś będzie. Teraz już wyrosło i jest w połowie nasiona. Ten "kiełek" jest koloru czerwoneg.
Czy wszystko z tą rośliną jest w porządku?
-
Gość: smaa, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/06/14 16:14:00
witam
chce wlasnie psoadzic nasionko avocado ale nie wiem jak sie za to zabrac-czy trzeba je japierw poddac jakims zabiegom? obrac je z tej brazowe, kruszacej sie skorki czy nie? potrzebna jest skaryfikacj, namaczanie w wodzie czy cos?
-
Gość: smaa, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/06/14 16:15:10
aha, i czy trzeba je podlewac odstana woda czy niekoniecznie?
-
2010/06/15 16:38:22
Tak, czerwony kolor wskazuje, że wszystko jest ok. ;)

W treści wpisu wszystko jest napisane, nie trzeba pozbywać się brązowej skórki, namaczanie jest wskazane, reszta już we wpisie. Podlewać najlepiej przegotowana i odstana woda, można też przepuszczać wodę przez filtr dzbankowy..
-
Gość: Topka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/07/14 08:44:43
Witam serdecznie
Mój krzaczek ma już ponad 1,5 m i ma się całkiem zdrowo. Niestety od ok 2 miesięcy przestał się tak dynapicznie rozwijać. Właściwie to wegetacja, na dzień dzisiejszy stoi w miejscu. Nie zmieniałam mu ani stanowiska ani ziemi w tym roku. Przesunełam go tylk(dosłownie pół metra) z pełnego słońca dzieńki czemu liście się już nie zwijają i nie marszczą. Stosuję nawożenie stałe (w takich pałeczkach). Jaka może być przyczyna wolniejszej wegetacji? Może przez te upały?
-
2010/07/20 21:30:17
Często zatrzymanie wzrostu spowodowane jest przez przerost korzeni. Pewnie wymaga przesadzenia. Zwijanie się liści może lecz nie musi być tego powodem, dobrze byłoby je obejrzeć dokładnie, szczególnie pod spodem, czy coś na nich nie żeruje. Przesadzenie do większej donicy powinno załatwić sprawę. ;)
-
Gość: janusz, *.bemowonet.pl
2010/11/15 20:06:44
Moje awokado ma ze dwa lata już i ponad metr. Końcówki oraz brzegi liści usychają mi od dłuższego czasu. Ostatnio nawet czarno-brązowe plamy pojawiają się na środkach dość młodych liści. Zaś stare liście nie dość że mają suche brzegi to jeszcze stają się lekko żółtawe. Uprawiam je w uniwersalnej ziemi, ma dobry drenaż, podlewam odstaną kranówką, czasem zraszam. Pomocy :(
-
Gość: u1991, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/11/29 00:11:03
Witam.

Moja pestka po tygodniu, zaczęła brudzić wodę. Doszedłem że to skorupka nasiona miękka jest i odpada. Pomogłem całą ściągnąć. Nasiono ma tylko czarne miejsca na około wbicia wykałaczek (nadal w nim są) ale poza tym jest żółtawe nadal (nie jest miękkie bardzo, nie gnije, nie ma plam). Pestka porównując od dnia kiedy ją oczyściłem zaczęła jakby pękać, ma wyraźną linię, ale nadal zwarta jedna polówka do drugiej jest.

To oznacza że w końcu ma ochotę korzeń puścić|?
-
Gość: , *.32.rev.vline.pl
2011/02/18 18:30:54
Mam pytanko: Czy przed zasadzeniem pestki z awokado należy ją wcześniej wysuszyć??
-
Gość: hubi, *.dynamic.chello.pl
2011/02/28 14:35:19
nie trzeba przesuszac a wrecz jest to zabronione nasiona egzotycznych roslin bardzo szybko traca zdolnosc do wysiewu lepiej wez dojrzala pestce wbii wykalaczki wloz do wody i moze jakis chwast wyrosnie ;)
-
Gość: Spirit, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/03/31 22:47:43
Witam, po trzech miesiącach udało się, moje avocado wykiełkowało w doniczce ma już z 20cm wysokości, rośnie jak na drożdżach :)Teraz pytanie, czy i kiedy usunąć z doniczki pestkę i zostawić samą roślinę, jaka wysoka musi urosnąć żeby można było o ile dobrze zrozumiałam ściąć czubek rośliny, żeby się rozkrzewiła?
-
Gość: Wujek_1, *.net.stream.pl
2011/04/03 11:07:58
Pestki trzymałem jakiś czas w wodzie, następnie posadziłem w ziemi i po ponad trzech miesiącach poszły w górę łodyżki.Z jednej pestki jedna, a z drugiej pestki aż dwie. Pozostałe 2 pestki są nieaktywne,ale jeszcze trochę poczekam może ruszą do boju,jak to im prawa natury nakazują.Pozdrawiam wszystkich sympatyków hodowania awokado i życzę sukcesów w ich uprawie prosząc jednocześnie o dzielenie się spostrzeżeniami na tej stronce.
-
2011/04/04 21:20:55
Janusz, spróbowałabym inną glebę i inne stanowisko. Jeśli chodzi o awokado to najczęściej zła ziemia jest winowajcą. Czasami przelewanie, twarda woda i zbyt nasłonecznione stanowisko (brązowe plamy na liściach lub żółknące brzegi).

u1991, jeśli pestka pęka, to najprawdopodobniej niedługo ukarze się kiełek.

Pestki nie należy suszyć przed posadzeniem, a raczej namoczyć. ;]

Spirit, pestki nie usuwamy z doniczki dopóki jej połówki same nie zaczną łatwo odchodzić. Dzieje się to gdy połówki pestki zaczynają powoli się psuć. Gnijące usuwamy, natomiast jeśli są jeszcze twarde, pozostawiamy je.

Wujek_1, czyli trafiłeś na jedno nasiono dwuzarodkowe. Jedna z tych dwóch sadzonek może mieć większe szanse na zakwitnięcie od pozostałych z nasion jednozarodkowych. :]
-
Gość: HUBI, *.ssp.dialog.net.pl
2011/04/05 10:47:15
NIE ODRYWAJ PESTKI BO JE USZKODZISZ !!!!!!!!!!!!
A I TAK MOJE NEW AWOKADO JUZ PEKLA OD DOLA CZEKAM NA KORZENIE I PIERWSZE LISTKI PS JAK JE PIELEGNOWAC
-
Gość: HUBI, *.ssp.dialog.net.pl
2011/04/05 10:48:27
DOLU
-
2011/04/06 20:21:37
Hubi, jak pestka po około pół roku lub później dość mocno gnije lub ledwo się trzyma, to można jej pomóc. ;) Ziemiórki i skoczkonogi bardzo lubią takie psujące się resztki dużych nasion i niestety chętnie rozwijają się w takich pozostałościach. ;/
-
Gość: Aga, *.satfilm.net.pl
2011/05/20 17:51:00
Witam :)

Z tego co widzę pogwałciłam chyba wszystkie zasady hodowli avocado, ale może da się to wszystko wyprostować :) Otóż pestkę bezpośrednio po wyjęciu z owocu włożyłam do ziemi całkowicie ją zakrywając (pestkę położyłam poziomo), mało tego, dosadziłam ją niejako do innej rośliny [prostokątna podłużna donica] i... przestałam się nią przejmować (nie bijcie). Minęły jakieś 2 miesiące i doczekałam się długiej na ok 60 cm witki zakończonej 5-ma listkami :) Tydzień temu przesadziłam roślinę wraz z pestką (pestka pęknięta, ale dosyć mocno się trzymała, więc nie chciałam jej na siłę odrywać) do ceramicznej donicy z ziemią do kwiatów balkonowych (pestka oczywiście leży poziomo...) :/ Chyba trafił mi się jakiś wyjątkowo wytrzymały egzemplarz, bo witka dzielnie pnie się do góry (stoi sobie na balkonie w półcieniu) tylko strasznie rachityczna jest i bez podpórki ani rusz. I tu moje pytania - czy zostawić to biedactwo w donicy do wiosny czy też jak najszybciej przesadzić do właściwej mieszanki? Czy to normalne, że avocado jest takie wiotkie i co zrobić, aby na tym etapie je wzmocnić?

Z góry dziękuję za porady :) Pozdrawiam :)
-
Gość: Ewka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/05/31 12:59:23
Mam już duże awokado,chyba dwuletnie(?)Posadziłam dla ciekawości i wyszła całkiem piękna roślina,bardzo już wysoka,więc tu zajrzałam,co dalej.
Super,obetnę,choć mi szkoda.Ale wyjścia nie ma bo ma już z 1,2 metra i mąż najchętniej by mi go wyrzucił.
Z hodowlą kłopotów nie ma,dobra ziemia.Ja wsadziłam do Kronen i nic się nie działo.Rosła z innymi roślinami,,,królową jednej nocy'' i jakimś sukulentem,którego nazwy nie znam.Takim ,co strzela nasionami.Roślinki razem czuły się dobrze.
Czasem podlewałam zwykłym nawozem do zielonych roślin.Zachwycam się cały czas liśćmi ,i w ogóle całym pokrojem rośliny.Jest inna.Szkoda,że tak długo trzeba czekać na owoce.
-
Gość: Spirit, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/06/15 18:03:28
Od jakiegoś czasu na moim awokado na liściach robią się rdzawe plamy i na końcówkach liści, jaka jest przyczyna i czy można teraz trzymać awokado np. na balkonie zamiast na parapecie w domu?miesiac temu przeszło zasadziłam w tej samej doniczce dwie pewstki z grejpfruta, jedna zgniła a druga wykiełkowała i to potrójnie, wszystkie trzy roślinki przesadziłam do nowej doniczki, do dostały już spory korzonek, ale żeby trzy z jednej pestki?
-
Gość: marcysia, *.play-internet.pl
2011/06/26 09:51:27
moje awokado od wykiełkowania rośnie w tej samej małej doniczce, stoi na nasłonecznioym parapecie i prawie nie rosnie do góry tylko rosną mu ogromne liście(poprzednie awokado rosło jak szalone w górę). czy powinnam je przesadzić do większej doniczki?
-
Gość: Ania, *.toya.net.pl
2011/07/14 19:34:45
A ja wlozylam do ziemii dwie pestki jakies dwa miesiace temu. Jedna jest czarna i nic sie z nia nie dzieje a druga pekla, wyszly korzenie ale nie widac w srodku zadnego zalazka, /teraz przesadzilam obie pestki do innej doniczki i odkrylam 1/3 pestki. Czy cos z tego jeszcze moze byc?
-
Gość: ania, *.toya.net.pl
2011/09/16 15:57:41
A co jest z moim awokado? Z pestki nie wyorslo drzewko tylko jakies rozkladajace sie gazalki ktore wygladaja jak wierzba placzaca. Co to jest? Mialam na pewno awokado
-
Gość: pio, 83.224.71.*
2011/11/02 10:50:11
to moze mnie nie excomunikuja.....echh
-
Gość: drzewko, *.play-internet.pl
2011/11/12 01:17:29
Witam!
Bardzo prosze o pilną odpowiedź.Około 12 dni temu przesadziłem avokado o wzroście 66cm do większej doniczki.Po tym zabiegu opadły liście(jak po braku podlewania),nadal są zielone bez żadnych przebarwień ale nie chcą się podnieść.Nie wiem czy to ziemia czy fakt przesadzenia drzewka przed zimą.Dziękuję za odpowiedź
-
2011/11/13 11:45:15
może podczas przesadzania doszło do uszkodzenia korzenia, albo drzewko zostało za słabo podlane od razu po przesadzeniu. w tej chwili jak już zostało lepiej podlane lub jeśli nie było za mało podlane, nic nie da się więcej zrobić. Najlepiej nie trzymać drzewka blisko kaloryfera ani blisko otwartego okna i czekać na poprawę, choć jeśli główny korzeń został złamany, to nie da się nic zrobić.
-
Gość: Patryk, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/01/10 20:11:43
Witam serdecznie. Blog jest super i zacheca do hodowli egzotycznych roslin. Mam awocado ktore zaczyna miec brązowe liscie ktore sie zwijają. Po przeczytaniu wpisow przesadziłem je do większej doniczki i wymieniłem ziemię( korzeni było naprawdę sporo i nie dziwię się że sie nei mieścily) czy teraz liście przestana schnac czy uschną do końca odpadna i urosna zdrowe? chciałbym się przygotowac psychicznie :) pozdrawiam
-
Gość: Anula, *.warszawa.vectranet.pl
2012/01/17 09:57:06
Witam,
na jesien na moim awokado (ok 50cm) zaczely pojawiac sie suche koncowki. po jakims czasie, ok listopada przesadziłam je do wiekszej doniczki, gdyz bylo w bardzo małej, od kiedy wykiełkowało z pestki. po przesadzeniu liście jednak nadal usychały coraz bardziej, i z głównej gałezi uschnięte i bure sa juz wszystkie liście. jedynie na samym czubku rosna teraz 3-4 nowe,świeże listki. natomiast dwie boczne gałązki (wyrastajace tez prosto z pestki) sa zdrowe i rosną jak szalone. czy główną gałąź, ktora ma uschniete liście powinnam obciąć, mimo tego ze jest styczen? jesli tak, to czy tez obciac 1/3, czy moge wiecej? czy ucinajac w styczniu, roslina nie zmarnieje?bede wdzieczna za pomoc i radę. dziekuje.
-
Gość: Anula, *.warszawa.vectranet.pl
2012/01/17 10:00:23
dodam, ze jakies 8 lat temu wychodowalam pierwsze awokado z pestki, ktore ma teraz ponad 2m wysokosci i liscie ponad 30cm! nigdy go nie przycinalam, dlatego jest dlugie i smukłe, musi byc przywiazane do schodow, zeby utrzymac pion, gdyz pień ma bardzo cienki:) duza radosc, ze taki gigant wyrosl z malej pesteczki!
-
Gość: Patryk, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/01/18 22:54:34
Mam to samo. po przesadzeniu liście dalej schną ale na szczycie już są zdrowe. przesadzając zauwazylem że korzeni bylo bardzo dużo i nie dziwie się że się nie miescily. Mysle że jak liście zaczely schnąc to juz padną po przesadzeniu ale nowe będa już ok ale licze na odpowiedź wlaścicielki bloga jako eksperta czy mam racje.
Dodam że obecnie walcze z pesteczkami kiwi i czekam az puszczą kielki. mam je na gazie..jedne normalnie w chlodnej wodzie sobie leżą a kolejna podstawka nad kaloryferem i utrzymuje względnie cieplą wodę. zobaczymy co wyjdzie
-
2012/03/29 22:06:26
Dobry wieczór:)

Ogrodnik ze mnie żaden, ale awokado dostałem w prezencie i postanowiłem, że tym razem ta roślina przeżyje:) Ostatnia roślina jaką się "opiekowałem" to był kaktus i mi usechł:(

Moje awokado ma już pięć miesięcy. Jest baaaardzo wysokie. Ale trochę liści ma tylko na czubku i kilka wzdłuż łodygi. Nie przycinałem stożka wzrostu i chyba najwyższy czas to zrobić.

Chciałbym go też przesadzić, bo z tego co tutaj wyczytałem ma ewidentnie przerost korzeni.

Mam pytanie: jak uciąć stożek wzrostu? Wystarczy tylko ten listek zalążkowy odciąć?

I drugie pytanie: kiedy pozbyć się skorupy nasiona?

Będę wdzięczny za dobrą radę i pomoc:)
-
2012/04/16 16:27:26
Patryk, uschnięte wpół liście albo zeschną do końca i opadną albo pozostaną wpół uschnięte na dłużej, by w końcu kiedyś też opaść. ;) Nowe wyrosną niezależnie od tego. Gdy mojemu awokado zaczynały usychać jakieś liście, niezależnie od wszystkiego, usychały szybko już do końca.

Anula, jeśli z pestki wyrasta więcej pieńków niż jeden, było to nasiono wielozarodkowe, gratuluję szczęścia. ;)
Obciąć gałąź można teraz - dni są już wystarczająco długie, można o 1/3, można też więcej - jak wolisz.
Gratuluję 2 metrowego awokado!

Charlie, pisząc skorupa nasiona masz chyba na myśli to co pozostało z nasiona awokado? Najlepiej poczekać aż wyschnie i samo odpadnie. Jeśli zacznie gnić/pleśnieć to lepiej usunąć to delikatnie samemu.

Obciąć nie wystarczy listka/pączka u góry, trzeba obciąć przynajmniej z kilka cm, najlepiej 1/3 lub 1/4 łodygi - można mniej jeśli jest naprawdę długa. Obcinamy pod skosem, 1-2 cm nad oczkiem, cięcie powinno być równe i gładkie, bez miażdżenia pędu.
-
Gość: Patryk, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/05/07 23:39:34
Dziękuję za odpowiedź. Wszystko było ok az do wczoraj, doniczke dalem neiwiele wieksza i efekt jest taki ze po puszczeniu kilku nowych pieknych listków znów schnie....tym razem mam ogromną doniczke i mam nadzieje że bedzie ok :) Listki po przesadzeniu ostatnio schnać przestaly i od 3 miesiecy mam w pół wyschniete :p

Mam jeszcze pytanie-czy gdzieś tam w hodowli znajdzie się "płomień afryki"? zakupilem nasionka w sklepie posadzilem wg instrukcji i cos nic sie nei dzieje :)
-
2012/05/14 18:13:54
Patryk, na razie nie planuję Płomienia Afryki, ale kiedyś zebrałam długie strąki spod jakiegoś drzewa - nie pamiętam już jak ono wyglądało bo było to dość dawno, ale strąki z nasionami ciągle mam. Strąki wyglądają bardzo podobnie jak u wspomnianej przez Ciebie rośliny, tylko nasiona są bardziej okrągłe - kto wie, może to jakaś inna odmiana. ;) Jak się dowiem co to jest, to zrobię o tym wpis. ;)
-
2012/05/14 18:28:45
Już znalazłam, mam strąk en.wikipedia.org/wiki/Honey_locust z rodziny Bobowatych jak i en.wikipedia.org/wiki/Delonix_regia :)
-
Gość: ela, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/05/25 21:59:10
witam, jestem początkującym hodowcą awokado.
Uwielbiam moją roślinkę i żal mi ją przycinać, ale skoro trzeba to jakoś to przeżyje, ale nie mam pojęcia kiedy to zrobić. Ile wysokości musi mieć żeby ją przyciąć???
-
Gość: Kostuszko, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/05/28 18:41:19
Witam,

Obecnie hoduję dwójkę awokado od ok 5 mcy i mam pytanie odnośnie długości korzenia. Zacząłem od trzymania pestek w małych szklankach ale wraz z wydłużaniem się korzeni, zwiększałem im pojemniki aż do dnia dzisiejszego - obecnie mam oba awokado w butelkach na 2L gdyż w obu przypadkach długość korzeni przekracza standardowe 4cm (ok 22cm dł !) . Czy źle zrobiłem ? Jeśli tak, to czy mogę uciąć korzenie, powiedzmy o 10cm i w końcu je przesadzić do doniczek ? ( dodam tylko, że jedno awokado ma już łodygę z listkami na wysokości kilku cm a drugie wypuszcza podwójną łodygę - brak listków ).

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
-
2012/06/01 22:17:35
Ela, nie ma przymusu obcinania niczego, a jedynie można to robić, by pobudzić roślinę do rozkrzewiania się. ;) Możesz przyciąć awokado o 1/3 gdy osiągnie wysokość do jakiej chciałabyś aby rosło. Wszystko zależy od tego jak chcesz kształtować swoje drzewko. Jeśli podoba Ci się takie, jakie jest, nie musisz niczego przycinać. ;)

Kostuszko, niekoniecznie musisz obcinać korzenie - zadbaj po prostu o odpowiednio szerokie doniczki (tak aby korzenie nie dusiły się w nich, ale też aby nie było zbyt dużo "pustej" przestrzeni - niezajętej przez korzenie). Sadząc awokado postaraj się tak ulokować korzenie, aby nie były zbite wszystkie razem w jednym miejscu, lecz rozproszone w ziemi - to ułatwi roślinie przystosowanie się. Jeśli skrócisz trochę najcieńsze korzenie, to nic się nie stanie. Powodzenia. ;)
-
Gość: Kostuszko, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/06/02 00:35:28
Dzięki za poradę :) Co do korzeni, pisałem o nich w liczbie mnogiej bo są 2 awokado a tak to każde z nich ma tylko po 1 grubszym korzeniu i tyle, żadnych "rozgałęzień"
-
Gość: ela, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/06/04 23:01:27
BARDZO DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDZ NA MOJE PYTANIE, JEDNAK CHCIAŁABYM SIĘ UPEWNIĆ JAKA JEST NAJLEPSZA I NAJBEZPIECZNIEJSZA WYSOKOŚĆ ROŚLINKI DO JEJ PRZYCIĘCIA. NADMIENIAM, ŻE MOJA MA DOPIERO OK 30 CM, CZY TO JUŻ CZAS CZY JESZCZE POCZEKAĆ? POZDRAWIAM
-
Gość: M., *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/06/08 23:42:25
Witam,
Na wstępie chciałem pogratulować bardzo ciekawego bloga.
Jeśli chodzi o awokado, to u mnie pestka z wykałaczkami stoi ponad miesiąc i nic, druga w kieliszku i również nie widać korzenia, ale czekam cierpliwie. Mam już jedno spore awokado (ok. 50 cm) i jeden kiełek 3 cm. Obie pestki bez żadnych zabiegów były umieszczone bezpośrednio po zjedzeniu owocu do ziemi w której rośnie Ficus Benjamina. To dosyć duża doniczka która stoi w łazience, panuje tam wilgoć, jest ciepło i jest raczej dobre światło (okno dachowe po południowozachodniej stronie). Awokado w tych warunkach rośnie w oczach, po wykiełkowaniu każdego dnia widać było przyrost.
Pozdrawiam serdecznie autorkę bloga i liczę na dalszą aktywność.
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/06/12 17:31:37
witam! moje awokado ma już 2 lata. Jakiś czas temu przesadzilam drzewko. Zauważyłam na dolnych liściach jasnozielone, prześwitujące pod słońce plamki. niektóre z tych plamek zaczynają brązowieć i usychać. Nie wiem czy byłaby to wina ziemi-dałam zwykłą do kwiatów. może ktoś spotkał się z takim problemem?
-
Gość: Awa, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/06/25 17:46:51
Ostatnio widziałam w internecie zdjęcie awokado hodowane w Paryżu, w ogródku. Jest to miasto w którym występują zimą minusowe temperatury, choć zapewne cieplejsze niż w Polsce (do ok. -4 stopni C).
Czy ktoś próbował z was zasadzić drzewko do ogrodu i przetrwało ono zimę?
-
Gość: Henry, *.home.aster.pl
2012/10/03 14:31:02
Witam!
Proszę o podpowiedź. Jaki może być powód zwijania się liści? Staramy się stosować do zaleceń ale z tym nie możemy sobie poradzić.

Pozdrawiam, Henry
-
Gość: Kasia 1898, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2012/11/20 19:01:17
mam nasionko i przez przypadek naciełam je nożem ,czy coś sie stanie ???
i czy nasionko wysuszyc przed zasadzeniem ???
-
Gość: Depski89, *.ssp.dialog.net.pl
2013/02/18 14:35:19
Z jedej pestki awkada wyrosly mi tak jakby 2 roslinke (polaczone sa ze soba mniej wiecej przy korzeniu). Jedna czesc jest jakby silniejsza i rosniej szybciej niz druga. Czy to normalne?
-
Gość: Aga, *.icpnet.pl
2013/02/18 17:57:34
ja trzy dni temu wsadziłam pestkę do naczynia z wodą, aby zapobiec temu, by się nie przewracała zrobiłam z bambusa taką podstawkę z otworem i umieściłam pestkę zgodnie z zaleceniami, 1/3 w wodzie, 2/3 nad wodą. Pestka pękła na drugi dzień. Nie wiem czy to nie za szybko, bynajmniej avocado stoi na parapecie, dostęp do słońca na tyle na ile możliwy na tę porę roku jest Również ciepło bo w pobliżu kaloryfer. Jestem dobrej myśli.
-
Gość: Depski89, *.ssp.dialog.net.pl
2013/02/22 12:17:30
Mi tez szybko pekaly :D Ale na korzonek troche poczekasz :P
-
Gość: Aga, *.icpnet.pl
2013/02/23 11:07:56
dziękuję za info, martwiłam się, że jak tak szybko pękła to coś nie tak. Wsadziłam wczoraj właśnie kolejną pestkę tym razem pestka kolos i też już pęka więc chyba jednak wszystko ok. Na korzonki nadal czekam ;-) i chyba jeszcze poczekam.
-
Gość: Aga, *.icpnet.pl
2013/02/23 14:47:24
mam jeszcze jedno pytanie, bo nieco zwątpiłam, przeczytałam raz jeszcze zalecenia, nie jestem pewna, czy wsadziłam pestkę do naczynia z wodą we właściwy sposób. Który koniec powinien być zamoczony w wodzie, szpiczasty, czy ten zaokrąglony? Będę wdzięczna za odpowiedź.
-
Gość: Kostuszko, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/03/08 22:09:01
Szpicem do góry
-
Gość: Aga, *.icpnet.pl
2013/04/13 13:58:53
Udało się ! zrobiłam dokładnie wg wskazówek i pierwsza pestka pękła i wypuściła korzonek. Dziś wsadzam ją do ziemi. Mam nadzieję, że nie ma to znaczenia, że nie wypuściła jeszcze liści na górze. Naczekałam się, chyba 2 lub 3 miesiące.
-
Gość: abu3, 31.41.235.*
2013/09/01 19:18:16
Witam,
właśnie po raz pierwszy zaczynam hodowlę avokado. mam pytanie odnośnie początkowego etapu, kiedy pestka jest w wodzie. czy woda powinna być wymieniana co jakiś czas (jak zacznie być 'zawiesista') czy tez wody nie powinno się wymieniać przez cały czas kiedy pestka się moczy?

z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam
-
Gość: Maciek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/09/07 15:45:11
Od 2 miesiecy mam w tej samej wodzie, jedynie dolewam co jakis czas. Pestka wypuscila juz dosyc dlugi ped i niedawno pojawila sie mala lodyzka u gory. Za kilka dni bede przesadzac do doniczki. Wyglada na to, ze woda nie musi byc wymieniana. Pozdrawiam:-)
-
Gość: ulennia, *.net010-g2.isko.net.pl
2014/01/14 17:01:36
Witam.Kilka tygodni temu włożyłam awokado do wody z wykałaczkami itd.Sporo czasu minęło a tu nic...nic nie wykiełkowało.Nie wie co zrobiłam źle.Stoi w kuchni,w słonecznym miejscu.Może ze względu na zimową porę nie kiełkuje?Można je jakoś uratować,czy poczekać do wiosny na cieplejsze dni?
-
Gość: olla, *.sta.tvknaszapraca.pl
2014/04/23 15:44:46
a ja przed posadzeniem zawsze myje pestke i zostawiam na ok tydzien aby obeschła, pozniej wciskam do doniczki z ziemią, podlewam, przykrywam sloikiem i po 3 tyg mam korzonek 5cm, po kolejnych 2 tyg, pestka pęka i w przeciągu miesiąca pojawiają się pierwsze listki-takim sposobem choduje awokado od kilku lat i jeszcze ani jedna pestka nie poszla do kosza. doniczki stoja na achodnim oknie ktorego nie otwieram by nie robic przeciagu dla delikatnych lisci
-
Gość: Justyna306, *.sgyl.cable.virginm.net
2014/06/13 15:21:22
wsadzilam juz pestke do ziemi na 2/3 wysokosci. kiedy mam ja calkowicie zasypac?
-
Gość: Justyna306, *.sgyl.cable.virginm.net
2014/06/13 15:22:14
wsadzilam juz pestke do ziemi na 2/3 wysokosci. kiedy mam ja calkowicie zasypac?
-
Gość: Grazyna, *.hapay.pl
2014/07/26 16:22:28
Witam wszystkich !!!
Bardzo fajnie sie czyta wasze komentarze...Ja wsadzilam pestki do doniczek i okazalo sie ze z trzech pestek wyrosly az piec pieknych krzaczkow [ maja juz 54cm i pieknie rozgalezione] ...Tylko problem jest taki...ze pestki sa calkowicie w ziemi ..Jak ich usunac ?
Wyczytalam ze w pestkach sa jakies bakterie co powoduja ze Awokado ginie...
Serdecznie pozdrawiam i prosze o pomoc ...
-
Gość: Adrian, *.10-2.cable.virginm.net
2015/10/06 01:28:45
Ja swoją pestke po wyjęciu z owocu włożyłem do doniczki z innymi cebulkami kwiatów. Wszystko zdechlo a doniczka sobie została na balkonie. Bez podlewania, ziemia przesuszona na przysłowiowy wiór. Woda z deszczówki na nią nie leciała bo całkowicie zasłonięta a ziemia torfowa. Patrze jakieś drzewko wyrosło dopiero po wyjęciu okazało się że to pestka awokado. Teraz podlałem sowicie i już mam zamiar nie podlewac do wiosny ale zmieniłem jej miejsce teraz stoi na oknie w mieszkaniu. Zobaczymy czy nie zdechnie. Żadnych proporcji ani parzenia piasków nie robiłem. Jak czytam te opisy jak to ludzie zdziwiają to mnie dziwi, przecież natura tak sie nie patyczkuje.
-
Gość: Aquarius, *.play-internet.pl
2016/03/06 15:55:14
Witam.
moje drzewko ma już dwa lata, wysokośc około metra (byłoby wyższe lecz jest przycinane) lecz co przytnę czubek by się rozkrzewiało - ono i tak rośnie do góry.
co mam zrobić by je rozkrzewić???
-
Gość: izabela, *.in-addr.arpa
2016/12/13 20:54:25
Ja wyhodowalam w ciagu lata iwiosny ok 20 drzewek awokado.wszystkie rosly jak na drozdzach .wszystkie pestki wrzucalam do ziemi ani jednej dozadnych kieliszkow sloikow itd.Wyjezdzajac z Aten do Albanii wyrwalam 7szt z ziemi i wsadzilam do ogrodu w Albanii.Minely 2 miesiace i co widze 2 drzewka sa takie jakie wsadzilam -zywe i piekne jedno usycha a3 zgubily calkiem liscie jednak lodyszki sa zielone .Czekam co bedzie wiosna.Czyli posadzilam w warunkach naturalnych w ogrodzie.Co bedzie dalej nie wiem .Wiem ze na dworze trzymam 11 kolejnych pestek ale w donicach popekaly jednakze nie wyszedl zaden ped Podejrzewam ze noce sa za zimne zeby roslina zdecydowala sie ryzykowac -czeka do wiosny.temperatury w nocy spadaja do 4-5 stopni.
-
Gość: izabela, *.in-addr.arpa
2016/12/13 21:21:37
Przepraszam zapomnialam dodac ze czesc przycinalam i nigdy sie nie rozgalezily .Pozostale dalam do dyspozycji NATURZE .Kazde drzewko mialo rozna wysokosc -Ktore byly blizej fikusa przescigaly sie ze wzrostem -czyli szukaly slonca .Ze wszystkich drzewek tylko jednoosiagnelo przez lato 1,40cm wysokosci i jedno ok 1m reszta miala po kilkadziesiat centymetrow .Podlewalam codziennie szlauchem kranowa ,bo upaly wysuszaly ziemie.z niektorych pestek wyrastaly po dwa pedy a nawet 3 z pozostalych jeden lub 2 z ktorych jeden byl wyraznie silniejszy.Mamwielka nadzieje ze w tym klimacie uda mi sie wyhodowac awokado .Tu nigdy nie ma mrozow skoro mam cytryny i pomarancze postanowilamsprobowac -w koncu nic nie trace .To moje pierwsze proby z awokado .Na razie nie mam doswiadczen-wiem tylko ze tu nikt nie zna tego wspanialego owocu.A jesli ktos sprobowal to uznal ze jest niesmaczny.No coz ja 10 lat temu w Polsce tez nie bylam zachwycona kiedy probowalam niedojrzalego owocu i w dodatku nie wiedzialam z czym to sie je.Dzis uwielbiam ten smak .W miejsce pestki wciskam cytryne posypuje lekko sola i lyzeczka zjadam bez ceregeli.Jestem przekonana ze w szlarni w Polsce uprawa uda sie wielu osobom i z serca tego zycze.
-
2016/12/23 16:11:23
Witam.
Mam awokado już 3 rok...z 1 pestki wyrosły 2 drzewka (jedno obecnie ok 1,6 m, drugie ok 50 cm). Do lutego br rosło bez problemów na wschodnim oknie. Liście były żywo zielone, a roślina pięknie się rozkrzewiła. Na początku roku przeprowadziliśmy się do innej miejscowości, drzewko zostało przesadzone do większej donicy i zaczęły się problemy (pozostało jednak na wschodnim oknie). Na liściach pojawiły się rdzawe plamki (jakby ktoś popryskał je czerwoną farbą), a same liście zaczęły "zawijać" się od końca (końcówka brązowiała co postępowało z czasem i rozszerzało się na większą część liścia). Początkowo myślałem, że to choroba grzybowa - opryskiwałem roślinę trzykrotnie miedzianem i topsinem, na przemian w odstępach ok 10 dniowych. Niestety bez poprawy. Roślina straciła większość liści, a zalążki nowych, które się pojawiały w zamian usychały i opadały. Na którymś z forów internetowych, dotyczących uprawy roślin egzotycznych, przeczytałem, że problem może dotyczyć wody...Od kiedy podlewam (ponownie) roślinę wodą przefiltrowaną (zwykły filtr Brita do kupienia za 50-60 zł w każdym sklepie z agd) roślina odżyła...znowu pojawiły się piękne, żywo zielone liście i mnóstwo zalążków nowych, które już nie usychają i nie opadają...Myślę, że do wiosny, ewentualnie lata roślina odzyska dawną formę. Co do wody i jej znaczenia...od początku wszystkie rośliny, które posiadam w domu (marakuja, grapefruit, cytryna, mandarynka, miechunka, figa, ananas, granat, chili, kiwi, mango, liczi i wiele innych - wszystkie wyhodowane z pestek) były podlewane wodą z kranu, przefiltrowaną w dzbanku brita. Jednak w związku z przeprowadzką i remontem domu "odpuściłem" sobie trochę i zwykle podlewałem rośliny albo wodą kranową odstaną (co najmniej 5-6 dni) albo wodą źródlaną z supermarketu. Zauważyłem, że wszystkie rośliny zaczęły "marnieć" (usychały i opadały im liście, cytrusom zamierały też pędy + opisany wyżej przypadek awokado). Myślałem, że to z powodu zmiany otoczenia...Po zakończonym remoncie, kiedy mogłem poświęcić roślinom więcej czasu, wróciłem do podlewania wodą przefiltrowaną i odstaną - wystarczyło ok 2 m-ce od końca września, by mimo jesieni a teraz zimy (mamy koniec grudnia) moje roślinki odżyły i ponownie pięknie się zazieleniły. Motyw podlewania przefiltrowaną wodą już dawno rozpropagowałem wśród znajomych i rodziny - absolutnie każdy zauważył diametralną różnicę w kondycji rośli podlewanych w ten sposób. Mam nadzieję, że także i Wy skorzystacie i będziecie cieszyć się wspaniałymi okazami.
-
Gość: , *.dynamic.chello.pl
2017/03/19 18:32:34
Witam, mam czteroletnie awokado, które w tym roku dopiero zrzuciło liście, więc przeniosłam je na zimę do temperatury 13-16 stopni. Teraz zaczyna wypuszczać młode liście. Czy powinnam je przenieść już do ciepłej, pokojowej temperatury, zwiększyć podlewanie?
-
Gość: Jarek, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2017/05/05 14:26:35
awokado ma pół roku, szybko rośnie, ostatnio zauważyłem że liście zmieniają kolor na czerwony i nie wiem czym jest to spowodowane, dodam że awokado stoi na wschodnim parapecie.
podsyłam zdjęcie liścia który najbardziej zmienił kolor,
i.imgur.com/us4mzBj.jpg
kto wie od czego to i czy to dobrze czy źle
-
2017/05/07 18:47:04
Witam. Od kilku dni trzymam pestkę w wodzie i już jest pęknięta, a w środku widać zalążki roślinki. Nie chciałbym zepsuć mojego pierwszego avocado, więc mam kilka pytań:
- Mowa jest o doniczce 15-25 cm średnicy- ma być z otworami na dole, żeby nadmiar wody odpływał, czy wystarczy na dno dać warstwę keramzytu?
- Czy avocado lubi glebę "przewiewną"? Na blogu jest napisane, że pestkę sadzimy do piasku z torfem (w proporcji 1:2). Czy do tej mieszanki można dodać perlitu, jeśli tak to jakie powinny być proporcje całości?
Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam:)
-
Gość: esarax, *.toya.net.pl
2017/07/05 22:42:09
czy można wychodowane drzewko przesadzić do ziemi na działce ? czy nie zmarznie lub nie zniszczeje ? kto może mi odpowiedzieć na pytania ? dziękuję.
-
Gość: Katka, *.dynamic.chello.pl
2018/01/06 16:02:37
Witam, mam awokado już od blisko roku. Roślina rozwija się dobrze, ma ładne, duże, zielone liście i tak jak pozostałe roślinki (cytryna i mango) jest na zimę sztucznie doświetlana. Czy awokado należy dodatkowo czymś nawozić? Wiem, że są specjalne nawozy do cytrusów, których używam w przypadku cytryny i mango, jednak nie spotkałam się z żadnym nawozem do tego typu roślin. Jaki nawóz będzie najbardziej odpowiedni dla awokado?
-
Gość: Aga, *.static.as9105.com
2018/04/19 15:41:40
Hej
-
Gość: Aga, *.static.as9105.com
2018/04/19 15:46:28
Ja dopiero pierwszy raz sadze Awokado, ciekawy temat i rozmowa, szkoda, ze juz malo aktywny. Przydaloby sie doświadczenie osob co maja juz spore drzewka (dawne wpisy) dla nowicjuszy. Ja sporo czytam i ogladam filmow, każdy czasem różni sie poradami. Jesli ktos chce podzielić sie wiedza i doświadczeniami z checia poslucham. Tez zasadzilam mango, ale idzi duzo gorzej mi z nim niz awokado... Bfree_111@wp.pl
-
Gość: markoll, *.dynamic.chello.pl
2018/10/01 12:38:31
Do jakich temperatur Awokado wytrzyma na balkonie?
-
Gość: Minia, *.dynamic.gprs.plus.pl
2018/10/01 12:55:45
Witam, z mojej pestki wyskoczyly trzy lodyzkiczy mam je tak wsadzić do ziemi? Razem z pozostałością tej pestki vzy powinnam to jakis rozdzielić?
-
Gość: Blixe, *.play-internet.pl
2018/12/07 17:59:29
Wracam tu po 2 latach. Temat filtrowanej wody pozostaje bez zmian - nadal ją stosuję. Rośliny zdecydowanie lepiej się rozwijają. W tym roku -tj. 2018 - od wczesnej wiosny awokado spędzało czas w ogrodzie - w towarzystwie kuzyna ...odmiany Hassa. W kwestii temperatury do jakiej roślina wytrzyma na zewnątrz to nie sprawdzałem tego dokładnie jaki jest limit (szkoda mi rośliny) ale mogę powiedzieć, że przez kilka dni listopada temperatura w mojej miejscowości wynosiła ok 5 stopni, a kiedy zabierałem rośliny do domu było 1-2 stopnie i 2 razy odnotowałem przymrozek nad ranem (zamarznięta woda, oszronione szyby samochodu) - moim roślinom to nie zaszkodziło - oprócz przypadków, o których w dalszej części. Dla zainteresowanych podaję nazwę roślin, i reakcję na 2 przygruntowe przymrozki i klika dni temperatury ok 5 i poniżej stopni (zwłaszcza w nocy):
Figowiec (2 i 3 letni, donica) - bez wpływu, zrzucił liście do tej pory w ogrodzie (07.12.);
Mango (2 lata) bez wpływu;
Granat (3 i 4 lata) bez wpływu;
Eukaliptus (tegoroczne z wiosny) bez wpływu;
Drzewo truskawkowe (roczne) bez wpływu;
Miechunka (4 lata -donice, tegoroczne w gruncie) całkowite uszkodzenie (być może najgrubsze pędy przetrwały w przypadku tych doniczkowanych- okaże się wiosną);
Kawa (tegoroczne z wiosny) całkowite uszkodzenie niezdrewniałych części, roślina żyje ale dłuższe trzymanie jej w tych warunkach spowodowałoby jej śmierć;
Paczula (roczna, donica) zgubiła wszystkie liście, roślina żyje;
Marakuja (4 letnia, donica) uszkodzenie wszystkich liści i cieńszych (tegorocznych) pędów. Roślina żyje w stanie hibernacji, zimuje w piwnicy kolejny rok, pięknie kwitnie, owoce nie całkiem dojrzałe ale da się jeść (pracuję nad poprawą tej sytuacji);
Cytrusy (mandarynki, grapefruity, cytryny, pomarańcze, kumkwaty, donice 4,3,2,1 i tegoroczne z wiosny) bez wpływu - zimują w piwnicy;
Figowiec (3 lata forma krzaczasta, grunt) drugie zimowanie - w temperaturze -15 uszkodzenie rocznych, niezdrewniałych pędów mimo osłonięcia rośliny folią oraz watoliną. Pozostałe pędy bez szwanku, w tym roku zaowocował ale dopiero pod koniec września, owoce nie dojrzały i opadły.
Ananas (3 lata, donica) bez wpływu ale przed przymrozkiem zabrany do nieogrzewanego garażu.Będzie zimował 2 zimę w piwnicy.
Chili - roślina ginie;
Habanero - roślina ginie (w 1 przypadku główne pędy żyją);
Kapar zwyczajny (tegoroczny z wiosny) bez wpływu.
Jagoda goi (2 lata grunt) bardzo obfite krzewienie i owocowanie, zimuje bez osłony mrozy jej nie szkodzą (mam 5 krzaków).
Więcej roślin nie pamiętam z głowy...
Mieszkam w Lesznie (Wielkopolska).
androcel@op.pl
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie