O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
Blog > Komentarze do wpisu
Cytrus (Citrus) - uprawa, hodowla.
Po wyjęciu nasion z dojrzałego owocu można zastosować jedno z dwóch wyjść: a) dokładnie oczyścić nasiona z miąższu (w tym celu dobrze jest najpierw moczyć je w ciepłej wodzie przez 1-2 godziny), potem można porysować je lekko żyletką lub przetrzeć papierem ściernym, aby lepiej chłonęły wodę i od razu posadzić; b) moczyć nasiona w ciepłej wodzie 12-24 godziny, aby potem zdjąć z nich wierzchnią skórkę i następnie posadzić. Sadzimy poziomo na głębokość trzeb grubości nasiona do piasku z torfem (1:1) i/lub perlitem/u. Podłoże powinno być stale wilgotne, lecz nie za mokre, a temperatura powinna wynosić około 25°C. Do czasu wykiełkowania nie nakrywamy niczym doniczki, aby nie dopuścić do rozwoju pleśni. Doniczkę można postawić w ciepłym miejscu, np. nad kaloryferem. W takich warunkach kiełkowanie powinno nastąpić po 2-4 tygodniach. Gdy siewki mają po 7-10 cm można przesadzić je do osobnych doniczek. Doniczkę można przykryć folią lub plastikową mini-szklarnią, raz dziennie wietrzyć przez około 1h. Nasiona cytrusów szybko tracą zdolność kiełkowania. Przeważnie po miesiącu czasu trzymania nasion cytrusów w suchym miejscu, nie ma co liczyć na ich wykiełkowanie.

Cytrusy są wieloletnimi, wiecznie zielonymi drzewami dorastającymi do 5–15 m. W domowych warunkach, w klimacie umiarkowanym cytrusy zakwitają po raz pierwszy i owocują po 15-25 latach. Cytrusy są samopylne, kwitną prawie nieprzerwanie. U większości odmian gałęzie posiadają kolce. Cytryna dorasta zazwyczaj do 5-10 m, grejpfrut osiąga do 15 m, drzewka pomarańczowe rzadko przekraczają 9 m, mandarynka w zależności od odmiany osiąga 8-10 m wysokości.

Cytrusy pozyskane z nasion jednozarodkowych w odróżnieniu od szlachetnych odmian rozmnażanych wegetatywnie (czyli także przez nasiona wielozarodkowe) posiadają następujące cechy: są silniejsze i rosną bardziej energicznie, lepiej rozwijają system korzeniowy, dłużej żyją, osiągają większe rozmiary, mają skłonności do pionowego wzrostu i słabszego rozgałęziania się, są bardziej cierniste (większa skłonność do posiadania kolców), kwitną po około 20 latach, co jest winą długiego okresu młodocianego siewek (rośliny rozmnażane wegetatywnie kwitną po 2-3 latach, ponieważ ich sadzonki są pobierane od roślin, które ten okres mają już za sobą), ich owoce nie mają takich samych walorów, jak te, z których zostały pozyskane nasiona.

Cytrusy najlepiej przycinać wiosną, na początku okresu wzrostu. Nie trzeba ucinać długich części pędów, jeśli nie chcemy ich znacznie skracać, a jednocześnie doprowadzić do rozkrzewienia się rośliny, wystarczy nawet parę centymetrów danego pędu odcięte ostrymi nożycami skośnie do gałęzi, 5 mm nad zdrowym oczkiem. Cytrusy bardzo pozytywnie reagują na przycinanie, nie ma ryzyka uschnięcia przycinanych pędów, jeśli robi się to dobrze. Po przycięciu cytrus wypuszcza pęd/pędy z miejsca ucięcia lub/i z poniżej znajdujących się oczek. Częste przycinanie młodych pędów przyspiesza pierwsze kwitnienie.

Główne odmiany cytrusów:
-citrofortunella - mieszańce różnych gat. cytrusów z kumkwatem,
-cytranga – mieszaniec pomarańczy gorzkiej z poncyrią trójlistkową,
-cytron (cedrat),
-cytryna zwyczajna,
-grejpfrut – krzyżówka pomarańczy chińskiej z pomarańczą olbrzymią,
-kalamondyna,
-klementynka – mieszaniec pomarańczy gorzkiej z mandarynką,
-kumkwat,
-lima (limonka),
-mandarynka,
-pomandarin,
-pomarańcza gorzka,
-pomarańcza limeta,
-pomarańcza chińska (pomarańcza słodka),
-pomarańcza olbrzymia (pompela, pomelo),
-tangelo – mieszaniec mandarynki i grejpfruta,
-trifoliata (pomarańcza trójlistna).
niedziela, 10 sierpnia 2008, tropicjungle
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: nomader, *.icpnet.pl
2009/09/20 13:15:19
Wiosną posiałem sporo cytryn. Teraz mają ok. 10cm wysokości, rosną całkiem zdrowo, ale mają bardzo małe doniczki, a do tego większość z nich rośnie parami. Kiedy jest najlepsza pora na przesadzenie/rozsadzenie? Korzenie właśnie na jesień powinny być już ukształtowane i odporne na uszkodzenia, ale chciałbym się upewnić ;)
Pozdrawiam.
-
Gość: , 213.5.11.*
2009/12/08 23:29:28
kupiłam kilka dni temu mandarynkę- na jednej gałązce ma pąki a na drugiej małe owocki. ogólnie wygląda trochę blado i zastanawiam się czy można ją teraz przesadzić? wiem, że normalnie cytrusy przechodzą zimą w stan spoczynku, ale skoro moje drzewko kwitnie i owocuje, nie jest chyba całkiem normalne :) więc nie wiem czy w czasie kwitnienia i owocowania można przesadzać, z drugiej strony roślinka ma bardzo małą doniczkę i ma trochę blade liście... a nawożenie w tej sytuacji chyba odpada?
-
2009/12/11 20:25:07
do gościa bez nicka:
Można lekko przesuszyć ziemię, aby wyjąć jej bryłę w całości z doniczki i obejrzeć stan korzeni. Jeśli wyglądają zdrowo, lecz oplatają gęsto bryłę ziemi (a pewnie tak jest - mała doniczka), należy przesadzić roślinę do większej doniczki, lecz nie usuwając starej ziemi, ani nie ingerować w korzenie - po prostu przełożyć ją do większej donicy uzupełniając świeżą ziemią pod spodem i z boków. To da korzeniom nowe miejsce na ewentualny rozrost i jednocześnie nie pobudzi rośliny za bardzo do wypuszczania nowych pędów - co Zimą nie jest wskazane ze względu na za małą ilość światła. Właściwe przesadzanie razem z usunięciem starej Ziemi najlepiej wykonać dopiero w Kwietniu - chyba, że korzenie zaatakowała jakaś choroba (biały osad na korzeniach, zgnilizna, itp) - wtedy należy ją zidentyfikować, koniecznie zmienić ziemię i zastosować ewentualne środki.

Nawożenie odpada. Jeśli ziemia jest już stara i od długotrwałego podlewania zbyt twardą wodą zasoliła się, roślina nie jest w stanie z takiej gleby właściwie pobierać związków potrzebnych do wzrostu (stąd wyblakłe liście). Można poratować się włożeniem całej bryły do świeżej ziemi, jak to opisałam wyżej i jednocześnie można zdjąć górną warstwę ziemi, w której nie rosną korzenie, zastępując ją nową ziemią - podczas podlewania trochę świeżych składników mineralnych spłynie na dół, a także do korzeni dostanie się więcej powietrza.

Co do pączków kwiatowych - roślina mogła być przechowywana w warunkach sprzyjających ciągłemu wzrostowi (im większa roślina, tym lepiej można ją sprzedać), lecz nie musiała, ponieważ cytrusy typu Kalamondyny, Kumquaty kwitną przez cały rok. Po przeniesieniu jej z miejsca, w którym rosła do domu, jeśli warunki znacznie się różnią, może przeżyć lekki szok, który objawi się zrzucaniem pączków, owoców, a czasem nawet liści, więc najlepiej postawić ją w bardzo jasnym miejscu (a Zimą to jest największym problemem) i zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza i temperaturę najlepiej taką samą, w jakiej była przechowywana dotychczas (Zimą cytrusy powinny mieć zapewnione około 15 st. C). Owoce powinny dojrzewać w styczniu.

do gościa nomader:
Najlepsza pora na przesadzanie cytrusów to Kwiecień - temperatura i ilość dziennego nasłonecznienia zaczyna wzrastać w szybkim tępie, cytrusy zaczynają wybudzać się ze stanu spoczynku, w który wchodzą już w Październiku, więc przesadzanie cytrusów na Zimę nie ma większego sensu (chyba, że cytrus jest w złej kondycji i wymaga natychmiastowego przesadzenia), bo cytrusy Zimą powinny przechodzić okres spoczynku, w którym wymagają minimalnej ilości wody i składników odżywczych.
-
Gość: klementynka, *.range86-171.btcentralplus.com
2010/07/28 21:30:54
dostalam drzewko klementynki dosc wysokie ok 1m, niestety najpierw kilka lisci zzolko, podlalam je odzywka, lecz niestety po jakim miesiacu wszystkie listki opadly, w miedzyczasie moje drzewko wypuscilo nowe pedy i poki co na nich sie listki trzymaja, tylko obawiam sie ze jesli to jakas choroba to i one w krotce opadna i moje drzewko zostanie lyse
-
2010/07/29 18:45:07
Gwałtowna zmiana warunków często powoduje masowe opadanie liści. Przelanie cytrusa także może powodować takie same objawy. Jeśli pędy nie zamierają, a pojawiają się nowe, to powinno być dobrze. Świeżo kupione drzewka cytrusowe najlepiej przełożyć razem z bryłą ziemi do większej donicy i uzupełnić braki ziemi po bokach i pod spodem.
-
Gość: kasiowiec, *.internetdsl.tpnet.pl
2010/11/30 13:04:36
witam!

moge się z Toba jakos skontaktowac w sprawie drzewka pomaraczowego które chyba umiera?
nie mam kogo prosic o rade - może przesłalabym zdjęcie?
mój adres: kasiowiec@tlen.pl
-
Gość: Autor, *.adsl.inetia.pl
2011/03/21 09:41:48
Posadziłem kilka nasion cytryn i mandarynek i nie wiem co dokładnie wyrosło czy moglibyście to określić na postawie tego zdjęcia
w822.wrzuta.pl/obraz/0Da8JOgCvvV/cytryna_czy_mandarynka
-
2011/03/24 11:27:58
W sprawie kontaktowania się - tropicjungle@gazeta.pl

Siewki na zdjęciu są zbyt małe aby stwierdzić co to za cytrusy.
-
Gość: , *.adsl.inetia.pl
2011/07/13 14:16:31
Witam, zasadziłem dwa lata temu kilka ziarenek mandarynki.
Wyrosły z tego małe roślinki. Mam ich łącznie ok 12.
8 z nich całkiem spore, ok 30 cm, ładne zielone, mają juz polejne gałązki i powoli widac kolce.
Narazie są razem, tzn po 4 sztuki w doniczkach, czy takie 30 cm roslinki powinny byc już osobno?
Nie wiem co zrobić z nimi zimą- teraz latem, są w słońcu na balkonie, a zimą?
1 - Moge je postawić na parapecie, ale w tem ok 24 stopni - pokoj ogrzewany, i bez dostępu świtatła, pokoj od strony północnej - dość janso.
2 - Inne pomieszczenie, zimą nie ogrzewane ok 10-15 stopni, ale ciemniejsze jest, ktoś zaproponował sztuczne oświtlanie światłem żarówki - co lepsze??
A wiosną nie wiem jak je przyciąć, które miejca łodygi mają być odcinane i ile ich uciąć?
pozdrawiam
-
Gość: marika2006, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/01/23 12:47:09
Mam nasiona pomelo nie do końca wiem jak zabrać się do sadzenia. Mażę o takim drzewku w ogrodzie.
-
2012/04/16 17:41:17
Takie po 30cm powinny rosnąć już osobno. Zimą powinny normalnie stać w pomieszczeniu, blisko okna, podlewane umiarkowanie, nie za blisko kaloryfera lub w jakimś chłodniejszym (15 st), jasnym miejscu. Druga opcja chyba lepsza jeśli nie jest tam zupełnie ciemno. Okno północne wcale nie jest takie dobre, najlepsze jest południowe.

Pomelo niestety w Polsce nie będzie rosnąć w ogrodzie, bo zmarzłoby. ;) A sadzenie nasion opisane jest w treści wpisu.
-
Gość: WesolyDzieciak, *.play-internet.pl
2013/01/15 15:57:43
a czy jest sens sadzić mandarynki zimą? Mam sporo pestek i mi nie kiełkują już ponad tydzień (trzymam je na wacie i podlewam ciepłą wodą).
-
Gość: TOMEK, *.telpol.net.pl
2014/03/24 00:38:51
Witam serdecznie ,mam problem olbrzymi ,mam Piekne dzewko Pomaranczy z Pestki ktore ma 15 lat ,ostatnio cos sie zlego dzieje :( . Wszystkie liscie opadly ,galazaki Pomaranczy zrobily sie suche i zwiotczale :( .Korzenia Pomaranczy sam ok lekkie wilgotne ,przesadzilem do nowej ziemi ,wogule nie podlewam czy to dobrze ? Czy lepiej podlac ? Co zrobic zeby dzewko wypuscilo nowe pedy zeby sie obudzilo :( Pomocy Help Nie chce ,zeby moje jedyne dzewko Pomaranczy z Pestki umarlo tyle lat sie opiekuje itp .Pozdrawiam Tomek
-
Gość: , *.cybercable.net.mx
2015/02/23 19:56:11
Dzien dobry.

Nie zgadzam sie, ze Lima i Limonka to to samo. Tak wnioskuje z listy wymienionych tu cytrusów.
Lima to jeden owoc, dojrzała jest żółta, delikatna w smaku, słodka. Limonka jest zupełnie inna, mała, kwaśna i soczysta. Dojrzewając mocno także żółknie. Mieszkam w Mexyku, owoce te są łatwo dostępne i powszechnie stosowane, stąd moja wiedza na ich temat
Pozdrawiam serdecznie
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie